Ankara ve İstanbul'da kapsamlı 'yolsuzluk operasyonu'

Ankara ve İstanbul'da eş zamanlı olarak düzenlenen bir operasyonla aralarında ünlü isimlerin ve iş adamlarının da bulunduğu kimi isimlerin evlerine baskınlar düzenlendi.

Türkiye medyası, aralarında tanınmış iş adamı Ali Ağaoğlu'nun da bulunduğu çok sayıda gözaltı olduğunu duyurdu.

Gözaltı operasyonunda kimi siyasetçilerin birinci derece yakınlarının da bulunduğu belirtiliyor.

DHA'ya açıklama yapan Ağaoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Rahvalı, Ali Ağaoğlu'nun gözaltında olduğu iddiaları hakkında, "Gözaltında değil. Bilgi alınması amacıyla emniyete davet edildi" dedi.

Mali Şube ekiplerinin uzun zamandır sürdürülen hazırlık çalışmalarının ardından "kamu ihalelerinde fesat ve rüşvet operasyonu" başlattığı kaydediliyor.

Bugün sabaha karşı başlatıldığı belirtilen operasyonda 18 adrese baskın yapıldı ve aralarında Türkiye’nin önde gelen iş adamlarının da bulunduğu 22 kişinin gözaltına alındığı haber verildi.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan kişiler İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi'ne getirilmişti.

Baskın düzenlenen adreslerde aramaların sürdüğü, 'TOKİ Operasyonu' olarak anılan operasyonun diğer illeri de kapsayacağı ve gözaltı sayısının artacağı belirtiliyor.

Gözaltına alınan şahısların kimlikleri hakkında resmi açıklama henüz yapılmadı.

Türkiye medyası ve Twitter'da yayılan haber ve mesajlarda ise, gözaltına alınanlar arasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğullarının da olduğu iddia edildi. Gelişmeler üzerine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile katılacağı, Gölbaşı Eğitim ve Sosyal Tesisi’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilmesine ilişkin protokolün imza törenini iptal etti.

Basının aktardığı suçlamalar...

Medyada yer alan haberlere göre, bir yıldır devam ettiği belirtilen, fiziki ve teknik takip süreci sonunda başlatılan soruşturmada sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlere şüpheli para transferleri, kimi bakanlıkların yetkileri kullanılarak imar usulsüzlükleri, rant yolsuzlukları, yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvet vermek suretiyle bakanlık kanalıyla yasa dışı şekilde imara açılması, Fatih Belediyesinin sit alanındaki arazilerin yine bakanlık gücü kullanılarak yasa dışı şekilde imar ve inşaata açılması, Marmaray projesine ciddi zarar vereceği halde rüşvet karşılığında bazı arsalara imar ve inşaat izni verilmesi gibi suçlamalardan söz ediliyor.