Prens Charles: İslamcılar Hristiyanlara zulüm yapıyor

İngiltere veliaht prensi Charles, Orta Doğu'nun bazı bölgelerinde İslamcı militanların Hristiyanları kasıtlı olarak zulümlere tabi tuttuğunu söyledi.

Galler Prensi Charles, Orta Doğu merkezli kiliselerin İngiltere şubelerini ziyareti sırasında bu yorumda bulundu.

Charles, ziyareti sırasında Hristiyanların öldürüldüğüne ve ailelerin göçe zorlandığına dair anlatımlar dinledi.

Charles, Ürdün Prensi Gazi ile birlikte, Stevenage'daki Mısır Kıpti Kilisesi ile Londra'nın batısındaki Süryani Ortodoks katedralini ziyaret etti.

Ziyaret sırasında, kötü muameleye maruz kalmış ya da geride bıraktıkları ailelerinin güvenliğinden endişe duyan kilise mensupları ile görüşüldü.

Daha sonra Anglikan Kilisesi'nin başı ile Hahambaşı'nın da katıldığı bir davette yaptığı konuşmada, Prens Charles, şunları söyledi:

"20 yıldır İslamiyet ile Hristiyanlık arasında köprü kurmaya, cehalet ve yanlış anlamaları gidermeye çalışıyorum. Şimdi öyle bir kriz noktasına geldik ki, bundan çıkarı olanlar bu köprüleri kasıtlı olarak yıkıyor. Bugün örgütlü zulüm ve sindirme yoluyla Orta Doğu'da Hristiyan toplumların da bulunduğu kesimlere karşı haksız suçlamalar yapılıyor."

Hristiyanlar kaygılı

Arap isyanları sırasında birçok Hristiyan saldırıya uğrama kaygısıyla bölgeyi terk etti.

Mısır'da Müslüman Kardeşler'e bağlı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle Cumhurbaşkanlığı görevinden alınmasının ardından Kıptilere karşı şiddet olaylarında artış oldu.

Kıpti Papa'nın askeri yönetime açıktan destek vermesi nedeniyle, birçok İslamcı, Mursi'nin devrilmesinde Kıptilerin de payı olduğunu düşünüyor.

Suriye'de ise isyancılar, Hristiyanların Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı desteklediğine inanıyor. Oysa Hristiyanlar ülkedeki çatışmalarda taraf tutmayı reddettiklerini söylüyor.

Çok sayıda Hristiyanın bölgeyi terk ettiği düşünülüyor.

Orta Doğu'da Hristiyan nüfusun azalması, bu dinin çıkış bölgesinde varlığını koruması konusunda kaygıları arttırıyor.

İngiltere'de de, Hristiyanlar, hükümetin ve kilise liderlerinin Orta Doğu Hristiyanlarına yardımcı olmak için adım atmaya çağırıyor.