Tüp bebek şansını 'iki kat arttıran' yöntem

Çinli ve Amerikalı uzmanların yaptığı araştırmada tüp bebek tedavisinde döllenmiş yumurtaların genetik haritasını çıkartmanın başarı şansını iki kat arttırabileceği sonucuna varıldı.

Pekin ve Harvard Üniversiteleri'nin ortak çalışmasında geliştirilen yöntemle tespit edilen sağlıklı embriyoların tedavinin başarı şansını en az yüzde 60 arttırdığı saptandı.

Çin'de yapılan denemelerin özellikle yaşı büyük kadınların çocuk sahibi olma umudunu arttırdığı kaydedildi.

Ancak bir İngiliz üreme sağlığı uzmanı Cell dergisinde yayımlanan araştırmaya ihtiyatla yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Tüp bebek tedavisinde kadının yumurtaları laboratuvar ortamında dölleniyor. Daha sonra da döllenmiş yumurtalar yani embriyolar rahme konuyor.

Üreme klinikleri tedavinin başarı şansının arttırılması adına embriyoları gözden geçirip, en sağlıklılarını seçmek için çeşitli yöntemler kullanıyor.

Bu yöntemlerde sıklıkla büyüyen embriyodan hücreler çıkartılıyor, ancak tüm genetik sorunlar önlenemiyor.

Gönüllülerden sağlanan 70 döllenmiş yumurta üzerinde denenen yeni yöntemde, yumurta hücresinin olgunlaşması ve döllenmesi sonrasında atılan yan ürünler olan polar hücreler çıkartılıp, genetik kodları inceleniyor.

Araştırma ekibinin başkanı Pekin Üniversitesi Hastanesi'nden Jie Qiao "Bu yöntem sorunsuz işe yararsa teorik olarak tüp bebek tedavisi şansını yüzde 30'lardan yüzde 60'lara, hatta daha fazlasına yükseltebiliriz" dedi.

'Uygulamada henüz sonuç yok'

Harvard Üniversitesi'nden Şiaoliang Sunney Şie de büyüyen embriyodaki anneden geçen DNA kodlarında tüp bebek tedavisinin başarısız olmasına, düşüğe ya da daha sonra bebekte genetik sorunlara yol açabilecek genetik anormalliklerin tespit edilebildiğini söyledi.

Şiaoliang yeni yöntemin özellikle tüp bebek tedavisinde birçok kez başarısız olan ve yaşı ilerlemiş kadınların işine yarayabileceğini vurguladı.

Ancak araştırmayı yorumlayan İngiliz üreme sağlığı uzmanı Dr.Yakub Halaf "Embriyo gözlemleme teoride çekici bir yaklaşım, ancak uygulamada henüz bir yarar sağlamadı" dedi.

Halaf ayrıca, "Yumurtaları ya da embriyoları gözlemleme yöntemi kesin ve güvenilir sonuçlar sağlamazsa, bu kadınların yumurtalarını ya da embriyolarını kaybetmesine yol açabilir. Bunların ikisi de kıymetli ve sayıları belli." diye konuştu.

Dünya çapındaki çiftlerin yüzde 15'i üreme sorunları yaşıyor ve çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisine başvuruyorlar.

İlgili haberler