El-Kaide hastane saldırısı için özür diledi

Arap Yarımadası’ndaki El-Kaide bu aybaşında Yemen’deki bir askeri hastanede gerçekleştirdiği saldırıda ölenler için ailelerinden özür diledi.

Pek alışık olunmayan biçimdeki örgüt açıklamasında, askeri liderlerden Kasim el-Rimi savaşçılarından birisinin emirlere uymayarak hastaları ve sağlık personelini hedef aldığını söyledi.

Savunma Bakanlığı üssüne yapılan saldırıda 52 kişi yaşamını yitirmişti.

Rimi hata ve sorumluluğu kabul ederek, kan parası ödemeyi önerdi. Fakat Yemenli yetkililere yönelik saldırıların devem edeceklerini söyledi.

Örgüt, 5 Aralık’taki saldırıda askeri üstü hedef alma gerekçesi olarak Amerikan insansız hava araçlarının bu üsten koordine edilmesini göstermişti.

Buna karşın hastane saldırısındaki mağdurların büyük kısmı doktor, hemşire ve hastalardı.

Ölenlerinde arasında Almanya, Hindistan, Filipin ve Vietnam'dan olmak üzere 7 yabancı sağlık personeli de vardı.

Yemen devlet televizyonun silahlı bir saldırganın hastaneye girip silahsız kişileri hedef alan görüntülerini yayınlaması sonrasında geniş bir kamuoyu tepkisi olmuştu.

'Saldırılar sürecek'

Görüntülerdeki saldırgan bir grup hastaya sessizce yaklaşıp tam ortalarına el bombası atarken de görüntüleniyordu.

Örgütün web sayfasında yayınlanan videoda, Rimi dokuz saldırganın daha önceden hastane ve ibadet alanlarına girmemesi konusunda uyarıldığını açıkladı. Fakat Rimi, bir kişinin uyarılara karşı geldiğini dile getirdi.

Arap Yarımadasındaki El Kaide’nin mücadelesine devam edeceğini dile getiren Rimi, Amerikan insansız hava araçları ile işbirliği yapan her türlü askeri hedefe saldırabileceklerini söyledi.

Araştırma gruplarının Ekim ayındaki tahminlerine göre Amerikan ordusu ve CIA tarafından Yemen’de 2009’dan beri 81 ölümcül saldırı gerçekleştirildi.

Savaş uçakları, insansız hava araçları ve füzelerle gerçekleştirilen saldırılarda sivil ve muharip en az 473 kişi hayatını yitirdi.

İlgili haberler