Çağlayan ve Güler istifa etti

17 Aralık'taki yolsuzluk operasyonlarında oğulları tutuklanan İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan istifa etti.

Çağlayan, istifasını bu sabah yaptığı yazılı açıklamayla kamuoyuna duyurdu.

Çağlayan açıklamasında, "17 Aralık tarihi itibariyle gerçekleştirilen operasyonun, hükümetimize, partimize ve ülkemize karşı kirli bir tezgah olduğu çok açık bir şekilde ortadadır. Yakın çalışma arkadaşlarımın ve evladımın da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için Ekonomi Bakanlığı görevimden ayrılmış bulunmaktayım." ifadelerini kullandı.

Güler de yazılı açıklamasında operasyonları "Hükümetimize, partimize, ve ülkemize karşı düzenlenen kirli bir tezgahtır" diyerek tanımladı.

Güler ayrıca "Oğlumun dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin daha açık şekilde ortaya çıkmasına imkan sağlamak için bakanlık görevinden affımı Sayın Başbakanımıza aynı gün şifaen arz etmiştim. Söz konusu istifa talebimi 25 Aralık 2013 günü yazılı olarak Başbakanlık makamına sunmuş bulunuyorum." dedi.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında aralarında gözaltına alınan İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan ile Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Rıza Sarraf'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklanmıştı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, oğlu Barış Güler'in evinden çıkan paranın, oğlunun sattığı villasının parası olduğunu iddia etmişti.