Gül: Varsa yolsuzlukların üstü kapanmaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili yaptığı ilk açıklamada "Yolsuzluk varsa üstü kapanmaz. Herkesin rahat olması gerekir" dedi.

Kültür Sanat Büyük Ödülleri töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, "Türkiye'de son 10 yılda köklü reformlar yapıldı. Hukuk alanında siyaset alanında. Bu reformlar doğrultusunda şeffaflaşma yaşandı. Bunların yaşandığı bir ülkede yolsuzluk yanlış varsa üstü kapanmaz. Bunu bilin. Burası 15 yıl önceki Türkiye değil artık. Herkesin rahat olması gerekir." dedi.

İddiaların mahkeye taşındığını vurgulayan Gül, 'Türkiye'de yargının bağımsız ve tarafsız olduğunu' söyledi ve "Mahkeme titiz bir şekilde dosyayı inceleyecek. Ardından tartışma ve iddialarla ilgili bir karar verecek. İşin aslını ortaya çıkaracak. Bunu herkesin beklemesi lazım. Mahkeme bunu en doğru şekilde çıkaracaktır. Hepimiz adına millet adına doğruyu söyleyecektir." diye konuştu.

Gül "Demokratik hukuk devletinde çalışanların hepsinin bireysel farklılıkları düşünceleri olabileceğini, farklı akımlara bağlı olabileceklerini, ancak devlet ve kamu söz konusu olduğunda başka hiçbir dayanışma ve ilişkisi olamayacağını" söyledi ve bunun temel bir ilke olduğunu vurguladı.

'Uzun uzun konuştuk'

Cumhurbaşkanı Gül geçmişteki davalarda da benzer usulsüzlük iddialarının dile getirildiği hatırlatılınca da "Dün de bu tür şeyler oluyordu. Ben bu tip yanlışlıklara başından beri dikkat çektim. Türkiye AB ile müzakere yapan, reform adımları atan bir ülke. Bu reformların uygulanması gerekir." dedi.

Gül soruşturmada adı geçen bakanların konusunda da "Bakanlarla ilgili Sayın Başbakan ile uzun uzun konuştuk. Kendisinin de bu konuda düşünceleri var. Hazırlık ve değerlendirme yapıyor. Ben de düşünceleri kendisine aktardım. Gelince görüşeceğiz. Sorunuzun cevabını o görüşmeden sonra duyacaksınız." şeklinde konuştu.