Snowden: Ben amacıma ulaştım

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) sırlarını ifşa eden eski istihbarat görevlisi Edward Snowden amacına ulaştığını söyledi.

İfşaatları ABD'nin izleme politikasını kapsamlı bir şekilde gözden geçirmesine neden olan Snowden Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada "Kişisel tatmin açısından görev tamamlandı. Ben zaten kazandım" dedi.

ABD'de casusluk suçlamalarıyla karşı karşıya olan Snowden geçen Mayıs ayında gizli dosyalarla ülkeyi terk etmişti.

Daha sonra Rusya Snowden'a geçici sığınma hakkı vermişti.

Snowden Washington Post'taki röportajında, "Gazeteciler işlerini yapmaya başladığında yapmaya çalıştığım her şey doğrulandı. Çünkü şunu unutmayın, ben toplumu değiştirmeye çalışmadım, toplumun değişip değişmemeye karar vermesi için bir şans vermek istedim. Tüm istediğim halkın nasıl yönetildiğimizle ilgili bir söz hakkı olmasıydı" diye konuştu.

Reform önerisi

Geçen hafta ABD'de bir federal yargıç, telefon görüşmelerine dair bilgilerin toplu bir şekilde saklanmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmiş ve Beyaz Saray'da kurulan bir komisyon reform yapılmasını önermişti.

Hem yargıç, hem de komisyon toplanan bu bilgilerle terör saldırılarının önlendiğine dair çok az kanıt olduğunu belirtmişti.

Geçen hafta ABD ve İngiltere'nin izleme operasyonlarına dair yeni ayrıntılar Guardian, New York Times ve Der Spiegel tarafından yayımlanmıştı.

Bu yayımlarda aralarında bir AB Komisyonu Üyesi, insani yardım kuruluşları ve bir başbakan da dahil İsrailli yetkililerin bulunduğu bin dinleme hedefi bulunduğu belirtilmişti.

Geçen Ekim ayında NSA'in Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonunu dinlediği haberleri Berlin ve Washington arasında diplomatik gerilime yol açmıştı.

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rouseff de NSA'in ülkenin devlet petrol şirketi Petrobras'ın bilgisayar sistemine sızdığı yönündeki ifşaatlara öfkelenmişti.