Müslüman Kardeşler 'terör örgütü' ilan edildi

Mısır'da ordu destekli geçici hükümet Müslüman Kardeşler hareketini 'terör örgütü' ilan etti.

Hükümet Müslüman Kardeşler'i Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan bir saldırıdan sorumlu tutuyor.

Bu kararla, hükümetin Müslüman Kardeşler'e yönelik kovuşturmalarında daha fazla yetki sahibi olacak.

Yüksek Öğrenim Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsam Eissa bugün yapılan uzun kabine toplantısının ardından okuğu açıklamada, "Kabine Müslüman Kardeşler grubunu ve yapılanmasını bir terör örgütü ilan etti" dedi.

Eissa ayrıca bu ilanla gruba üye olanların, mali destek verenlerin ve grubun faaliyetlerinin propagandasını yapanların cezalandırılabileceğini söyledi.

Başbakan yardımcısı ayrıca, Müslüman Kardeşler hareketinin şiddetten başka bir şey bilmediğini de iddia etti.

Müslüman Kardeşler, emniyet müdürlüğüne yapılan saldırının kendileriyle ilgili olmadığını savundu.

Saldırı El Kaide'ye bağlı bir grup tarafından üstlenildi.

3 Temmuz'daki askeri darbeyle devrilen Muhammed Mursi'nin üyesi olduğu hareket, darbeden bu yana asker destekli yönetim aleyhine gösteriler düzenliyor.

Tekrar yasaklı

Yetkililer son dönemde Mısır'da artan radikal İslamcı saldırılardan Müslüman Kardeşleri sorumlu tutuyor. Hareketse bu iddiayı reddediyor.

85 yıllık İslami hareket, Mısır'da iktidar tarafından 1954 yılında yasaklanmış ancak bu yılın Mart ayında Müslüman Kardeşler Derneği olarak yasal statü kazanmıştı.

Müslüman Kardeşler'in siyasi kanadı Özgürlük ve Adalet Partisi eski cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrildiği 2011 yılında "teokratik olmayan" bir grup olarak kurulmuştu.

Eylül ayında, Kahire mahkemesi Müslüman Kardeşler Derneği'ni kapattığı gibi, bu hareketten doğan ve ondan "mali destek alan" tüm kurumları da yasaklama kararı almıştı.