ABD mahkemesi: Telefon dinleme yasal

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir mahkeme, istihbarat örgütlerinin kitlesel telefon dinlemelerinin yasal olduğuna karar verdi.

New York Bölge Mahkemesi Yargıcı William Pauley'in kararından bir hafta önce Washington Federal Mahkemesi dinlemenin "anayasaya aykırı olabileceğini" söylemişti.

Pauley, telefon dinlemelerin el-Kaide'ye karşı savaşta etkili olduğunu da belirtti.

Yargıç Pauley, kamu yararı göz önüne alındığında hükümetin pozisyonunun doğru olduğunu ifade etti.

53 sayfalık hüküm metninin sonuç bölümünde, "Aramalardan ve yakalanmalara karşı hakların temel olduğu ancak mutlak olmadığı ifade edildi.

Yargıç ayrıca, "İnsanlar her gün, kişisel ve özel bilgilerini uluslararası firmalara gönüllü bir şekilde veriyor ve bu firmalar bu bilgileri kendi çıkarlarına kullanıyor" dedi.

Pauley'e göre özel firmalara verilen bilgiler, özel hayatın mahremiyetine hükümetin genel telefon dinlemesinden daha çok zarar verebiliyor.

Ulusal Güvenlik Ajansı'nın telefon ve internet izleme programlarını savunan Obama yönetimi kararı memnuniyetle karşıladı.

Kuruluşun telefon dinleme faaliyetleri, geçmişte Amerikan Merkezi Haberalma Ajansı CIA'e çalışan ve elindeki bilgileri ifşa ederek önce Hong Kong'a ardından da Rusya'ya kaçan Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılmıştı.