Irak: Sünni milletvekiline kanlı baskın

Irak'ta Sünni milletvekili Ahmed El Elvani gözaltına alındı. Evine düzenlenen baskında Elvani'nin kardeşi ve en az üç koruması öldü.

Şiilerin hâkimiyetindeki Nuri el Maliki hükümetine yönelik protestolara destek veren Elvani'ni terör suçlamasıyla aranıyordu.

Irak polisi, Elvani'nin korumalarının eve giden güvenlik güçlerine ateş açtığını, sonrasında çıkan çatışmada 18 kişinin de yaralandığını belirtti.

Çatışmada, otomatik silahlar ve roketatarların da kullanıldığı haber veriliyor.

Bir polis yetkilisi, Fransız AFP ajansına çatışmada Elvani'nin kardeşi ve beş korumasının öldüğünü, 10'u güvenlik görevlisi 18 kişinin de yaralandığını söyledi.

Bazı haberlerde Elvani'nin çatışmada Elvani'nin kız kardeşinin de öldüğü belirtiliyor.

Elvani'nin neden gözaltına alındığı konusunda resmi açıklama yapılmadı. Associated Press ajansına göre, milletvekili terör suçlamasıyla aranıyordu.

2013'te 8,000 ölü

Ahmed El Elvani, Sünnilere yönelik "baskı ve ayrımcılığı" protesto etmek için bir otoyolda kamp kuran protestocuların en büyük destekçilerinden biriydi.

Nuri el Maliki, "El Kaide'nin üssü haline geldiğini" söylerek kampın dağıtılacağı uyarısında bulunmuştu.

Bu yıl ülkede mezhepsel çatışmalar keskin şekilde tırmandı. Can kayıpları, 2008'den sonraki en yüksek seviyesine ulaştı.

Şiilerle Sünniler arasındaki çatışmalarda Ocak ayından bu yana 8,000'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler, Iraklı liderlere çatışmaları durduracak adımlar atması çağrısında bulundu.

Çatışmalar, askerlerin Nisan'da Havice kentinde Sünnilerin protesto kampına baskın düzenlemesinden sonra tırmanmıştı. Baskında onlarca kişi ölmüştü.

İlgili haberler