Mısır: El Cezire için çalışan üç gazeteci gözaltında

Peter Greste

Mısır polisi başkent Kahire'de El Cezire televizyonunda çalışan bir yayın ekibini dün gece gözaltına aldı.

El Cezire'nin Kahire büro şefi Muhammed Fadıl Fehmi (Kanada vatandaşı), eski BBC muhabiri Peter Greste (Avustralya vatandaşı) ve Muhammed Fevzi adlı Mısırlı kameramanın evlerinde göz altına alındığı belirtiliyor.

Mısır İçişleri Bakanlığı El Cezire için çalışan gazetecilerin, faaliyetleri yasaklanmış olan Müslüman Kardeşler örgütüyle "yasalara aykırı şekilde görüştüklerini" kaydetti.

El Cezire çalışanlarının "ulusal güvenliğe zarar veren haberler yayımladıklarının" savunulduğu bakanlık açıklamasında, Kahire'deki bir otel odasından kamera, çeşitli kayıtlar ve diğer malzemelere el konulduğu belirtildi.

Müslüman Kardeşler'in desteklediği Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Temmuz ayında ordu tarafından iktidardan uzaklaştırılmıştı.

Geçen hafta da, Nil deltasındaki bir emniyet müdürlüğüne yönelik intihar saldırısının ardından Müslüman Kardeşler "terör örgütü" ilan edilmişti.

Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılmasından sonra, silahlı kuvvetlerin desteğindeki geçici hükümetin örgüte yönelik operasyonları yoğunluk kazandı.

O tarihten bu yana, 1000'i aşkın Mursi yandaşı protestocu çatışmalarda öldürüldü, örgütün lider kadrosunun çoğu dahil olmak üzere, binlerce Müslüman Kardeşler üyesi gözaltına alındı, birçoğu da mahkemeye sevkedildi.

Müslüman Kardeşler'in siyasi kanadı "Özgürlük ve Adalet Partisi"nin feshi konusu, 15 Şubat'ta görülecek bir mahkemede ele alınacak.

Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana Mısır'da medya ortamında büyük bir gerginlik yaşanıyor. Ordunun yaz aylarındaki müdahalesi ardından yedi İslamcı televizyon kanalı hemen kapatılmış, bu kanallarda çalışan muhabirler de geçici olarak gözaltına alınmıştı.

Son gözaltılar, polis ve Müslüman Kardeşler taraftarları arasındaki yeni çatışmaları izliyor. Başkent Kahire, güneydeki Minya vilayeti ve Nil deltasında çıkan şiddet olaylarında üç kişi öldürülmüştü.

Yetkililer 265 dolayında Müslüman Kardeşler yandaşının gözaltına alındığını açıklamıştı.

İlgili haberler