Güney Sudan'da barış için masaya oturuluyor

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir

Güney Sudan'da yaşanan krize son vermek için arabuluculuk yapan yetkililer Güney Sudan hükümetiyle isyancılar arasındaki görüşmelerin bugün geç saatlerde başlayacağını açıkladı.

Etiyopya hükümetince yapılan açıklamada, her iki tarafın ateşkes konusunda bir anlaşmaya varmasının beklendiği kaydedildi. Doğu Afrikalı liderlerin arabuluculuklarıyla gerçekleşecek toplantının Etiyopya'da düzenlenmesi bekleniyor.

Bugün yapılması beklenen görüşmeler, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir'e ve görevden alınan yardımcısı Riek Machar'e bağlı karşıt güçler arasında çatışmaların patlak verdiği iki haftadan bu yana gerçekleşen ilk temas olacak.

Dün Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni, isyancı güçlerin bu günün sonuna dek ateşkes anlaşmasına varamamaları ve görüşmelere oturmamaları halinde askeri müdahaleye girişeceği tehdidinde bulunmuştu.

Bor, Machar güçlerinin elinde

Bugün erken saatlerde, Güney Sudan'daki isyancıların lideri Riek Machar, kendisine bağlı güçlerin kilit önem taşıyan Bor'u ele geçirdiğini iddia etmiş ve barış görüşmeleri için masaya oturabileceğini bildirmişti.

Machar, daha önce görüşmelere başlamak için, darbe planı hazırlamakla suçlanarak göz altına alınan 11 kişinin serbest bırakılmasını istiyordu.

Riek Machar, rakibi Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in darbe hazırlığı yapıldığı iddialarını da reddetti.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Kiir ise, dün BBC'ye verdiği mülakatta Machar'la yönetimi paylaşmayı reddetmişti. Kiir, "Bu adamlar baş kaldırdı. İktidara geçmek isteyen isyan etmez. Bunun için bir süreçten geçilir." demişti.

Cumhurbaşkanı Salva Kiir, darbe hazırlığı yapıldığını açıkladığında göz altına alınan Machar'ın siyasi müttefiklerini serbest bırakmayı reddediyordu.

Güney Sudan'da son iki haftadır süren çatışmalarda en az 1000 kişi öldü, 121 binden fazla insan göç etmek zorunda kaldı.

Bor kentinde ise durum hızla değişiyor. Hükümeten bir yetkili, kentin isyancı Machar güçlerinin eline geçtiğini doğruladı.

Riek Machar'a bağlı güçler, kendisine bağlı isyancı askerlerle, 'beyaz ordu" diye bilinen ve savaşçı ruhunu yansıtmak üzere vücutlarına beyaz kül süren etnik milislerden oluşuyor.

Bir BM sözcüsü, BM kampının fazla uzağında olmayan Bor kentinin gün doğarken saldırı altında kaldığını bildirdi; Güney Sudan ordu sözcüsü de "büyük bir çatışma çıktığını" doğruladı.

Bir süre sonra da Machar, BBC'ye, barış görüşmeleri için Addis Ababa'ya heyet gönderdiğini duyurdu.

İlgili haberler