Kuzey İrlanda görüşmeleri sonuçsuz

Meghan O'Sullivan ve Richard Haass

Kuzey İrlanda'da barış sürecini gölgeleyen ve taraflar arasında en büyük tartışmaları yaratan sorunları çözmek amacıyla yürütülen görüşmeler, bir anlaşma sağlanamadan sona erdi.

Kuzey İrlanda'daki beş büyük parti gece boyunca sürdürdüğü toplantılarında geçit törenleri, bayrak ve kriz yıllarının mirası konularındaki görüş ayrılıklarını gidermeye çalıştılar.

Toplantılara başkanlık eden eski Amerikalı diplomat Dr. Richard Haass, önemli düzeyde ilerleme elde edildiğini ama nihai anlaşmanın henüz masada olmadığını kaydetti. Görüşülen anlaşmayı "değişim için bir temel" sözleriyle niteleyen Haass, "Tüm taraflar anlaşmanın önemli bölümlerini destekliyor. Ama aynı zamanda hepsinin de bazı kaygıları var." dedi.

Kuzey İrlanda anlaşması bölgedeki en büyük milliyetçi parti olan Sinn Fein'den geniş destek aldı.

Ancak aralarında Demokratik Birlik Partisi'nin de bulunduğu diğer partiler geçit törenleri ve bayrak sorunları üzerinde anlaşma sağlanamamış olması yüzünden, uzlaşma sağlanıncaya dek daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtiyor.

Dr. Richard Haass, özellikle Kuzey İrlanda'nın geçmişi konusunda önemli ilerlemeler elde edildiğini, bayrak ve simgeler konusunun ise en çetin noktaları oluşturduğunu kaydederek "Tarafların önümüzdeki günlerde konu üzerine eğileceklerini, liderleriyle tartışacaklarını ve anlaşmayı kuvvetle destekler şekilde masa başına döneceklerini umuyorum. Gelecek hafta içinde konuyla ilgili çok daha fazla fikrimiz olacak." dedi.

Dün gece boyunca süren görüşmeler, Kuzey İrlanda konusunda masaya getirilen yedinci öneri paketine ilişkindi.

Sinn Fein başkanı Gerry Adams, kendi heyetlerinin ortaya konan öneriler üzerinde anlaşma sağlanması için bir temel bulunduğuna inandığını kaydetti. Adams, önerilen anlaşma mükemmel olmasa da parti yönetim kuruluna tavsiye edileceğini belirtti.

Demokratik Birlik Partisi'nden Jeffrey Donaldson da anlaşmanın genel hatlarıyla kabul edilebilir olmasına rağmen, kullanılan bazı ifadelere ve kimi ayrıntılara karşı olduklarını söyledi.

İlgili haberler