16 ilin emniyet müdürü değiştirildi

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası, İçişleri Bakanlığı kararıyla 15 ilde emniyet müdürünün, bir ilde de emniyet müdür yardımcısının görevden alındığı belirtildi.

Görevden almalar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayıyla resmi gazetede yayımlandı.

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kocaeli, Sakarya, Malatya, Mersin, Trabzon ve Samsun Emniyet Müdürü’nün yerine yeni isimler atandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde de Terörle Mücadele, Asayiş, İstihbarat, Siber Suçlar ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube müdürlüklerinde görevli 350 personelin görev yerleri değiştirilmişti.

Emniyet müdürlüklerindeki son görevden almalar, 17 Aralık’ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının ardından hükümetin bakanlık kadrolarında, bürokraside ve yargıda bir dizi değişikliğe gitmesinin ardından geldi.

Buna göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne, Kırıkkale Emniyet Müdürü Kardi Kartal, Antalya Emniyet Müdürülüğü’ne Özel Harekat Dairesi başkanı Cemil Tonbul, Adana Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Cengiz Zeybek, İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne Kastamonu Emniyet Müdürü Sami Uslu, Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne Polis Başmüfettişi Murat Köksal atandı.

Diğer yandan hükümet, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) da yeniden yapılandırmak için TBMM’ye bir öneri sundu.

Önerinin, Adalet Bakanı’nın HSYK’de ve Adalet Akademisi’ndeki yetkilerinin artırılmasını öngördüğü belirtiliyor.

İlgili haberler