Fransa'da komedyene gösteri yasağı

Yahudilere karşı nefret söylemleri kullandığı gerekçesiyle Fransız komedyen Dieudonne M'bala M'bala'nın gösterileri yasaklanıyor.

Bordeaux ve Marseille kentlerinin ardından Nantes ve Tours kentlerinde de komedyenin gösterisini yasaklama kararı alındı.

Dieudonne geçmişte altı kez nefret söylemleri kullanmaktan suçlu bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı François Hollande yetkililere, yasağın uygulanması için karar çıkarma çağrısı yaptı. Dieudonne ise itiraz edeceğini açıkladı.

Komedyen gösterisi sırasında gaz odaları ile alay etmiş ve Yahudi soykırımı kurbanlarını aşağılamakla suçlanmıştı.

Ancak Dieudonne sahnede kullandığı el-kol işaretlerinin Nazi'lerle ilgisi olmadığını, sadece düzen karşıtı bir işaret anlamına geldiğini iddia ediyor.

Dün Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, belediye başkanlarına ve emniyet amirlerine yaptığı açıklamada, kamu düzenine tehdit teşkil ettiği kanısı oluşmuşsa komedyenin gösterilerini yasaklabileceklerini söylemişti.

Bugün de Cumhurbaşkanı Hollande olaya müdahale ederek valiliklere, "Cumhuriyet ilkelerinin ihlaline karşı katı ve uyanık olmaları" çağrısında bulundu.

Dieudonne'nin 'Duvar' adlı gösterisinin Yahudilere karşı alçaltıcı söylemler içerdiği suçlamasına karşın, komedyenin popülerliğine ve halktan gördüğü desteğe dikkat çekenler de var.

İptal edilen Nantes gösterisi için beş bin bilet satıldığı bildiriliyor.

Dieudonne'nin avukatı, yasaklara karşı 'ifade özgürlüğü' temelinde itirazda bulunacaklarını belirtti.

Gözlemciler, bu itirazların mahkemelerce haklı bulunması durumunda hükümetin yasaklama girişimlerinin ters tepeceğini ve komedyenin elini güçlendireceğini düşünüyor.