Güney Sudan: Bentiu kenti halkı hükümet güçlerinden kaçıyor

Güney Sudan'ın Bentiu kentinde yaşayan binlerce kişi, hükümet güçlerinin petrol zengini bölgeyi isyancıların elinden geri almak amacıyla büyük bir harekata hazırlandığı korkusuyla bölgeden kaçıyor.

BBC muhabiri Alastair Leithead, birçok kişinin Bentiu'daki BM kampına sığındığını bildiriyor.

Bu arada iki taraf arasındaki ateşkes görüşmeleri, hükümetin darbe planlamakla suçladığı 11 kişiyi hapiste tutması yüzünden çıkmaza girdi.

Ülkedeki çatışmalar, Aralık ayı ortasında, Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in, eski yardımcısı Riek Machar'ı darbe hazırlığı içinde olmakla suçlaması üzerine patlak vermişti.

Machar iddiayı reddetmiş ve darbe planladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 11 kişinin, koşulsuz olarak serbest bırakılmasını istemişti.

Bölgesel arabulucular Seyoum Mesfin ve Lazurus Sumbeiywo, bugün Cumhurbaşkanı Kiir ile yaptıkları görüşmelerden sonra Güney Sudan'ın başkentinden ayrıldılar. Kiir, görüşmelerin, Etiyopya'dan Cuba'ya nakledilmesi halinde, gözaltındaki şahısları görüşmelere katılabilmeleri için serbest bırakmayı önerdi. Bununla birlikte, bu kişilerin akşamları tekrar gözaltında tutulmalarını da şart koştu.

Öneri, Machar'ın müttefiklerince derhal reddedildi.

Güney Sudan'da Dinka ve Nuer toplumları arasındaki etnik çatışmalarda şimdiye dek en az 1000 kişi hayatını kaybetti; 200 bine yakın kişi evini terketmek zorunda kaldı.

Güney Sudanlılar kara yoluyla komşu ülkelere göç ederken, birçok yabancı ülke kendi vatandaşlarını tahliye ediyor.

Hükümet güçlerinin, petrol yataklarına sahip Unity eyaletinin yönetim merkezi Bentiu'nun 25 km. kadar uzağında olduğuna inanılıyor.

Ülkede çatışmaların başlangıcından bu yana, ülkede petrol üretimi yüzde 20 azaldı.