Suriye'yi kınayan BM tasarısına Rusya engeli

Rusya, Suriye hükümetini Halep'te sivil yerleşimlere yönelik hava bombardımanından dolayı kınayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi karar tasarısının geçmesini engelledi.

Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı güçlerin Scud füzeleri ve varil bombaları kullanarak yaptığı bombardımanda yüzlerce kişi ölmüştü.

Bir BM diplomatı Rusya'nın, İngiltere tarafından desteklenen karar tasarısından Halep'te olanlarla ilgili kısımların çıkarılmasına yönelik değişiklik önergeleri verdiğini söyledi.

Suriye'nin önde gelen müttefiklerinden Suriye, geçen ay da benzer bir ABD tasarısını engellemişti.

Rusya ayrıca Çin ile birlikte Suriye hükümetini kınayan ve yaptırımlarla tehdit eden üç Güvenlik Konseyi karar tasarısını veto etmişti.

Geçmesi engellenen son karar, Güvenlik Konseyi'nin Suriye hükümetinin Halep'te her gün sürdürdüğü hava saldırılarını şiddetle kınıyordu.

Bir zamanlar Suriye'nin ticaret merkezi olan Halep şimdi hükümet ve isyancı güçlerin elinde bölgelere bölünmüş durumda.

Associated Press (AP) ajansının alıntıladığı bir Birleşmiş Milletler diplomatı, Rusya'nın önerdiği değişikliklerle, karar tasarısının Halep'teki durumla ilgili olarak tamamen etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Aynı diplomat İngiltere'nin artık bu taslakta kullanılan dili destekleyemeyeceğini söylüyor.

Böylece Güvenlik Konseyi'nde uzlaşma sağlanamadığından tasarı fiilen engellenmiş oluyor.

Suriye'de üç yıla yakındır devam eden iç savaşta 100 bini aşkın insanın öldüğü ve milyonlarcasının evlerini terkedip göçmek zorunda kaldığı tahmin ediliyor.

İlgili haberler