Closer dergisi Hollande-Gayet haberini yayından kaldıracak

Closer dergisi

Fransız Closer dergisi Cumhurbaşkanı François Hollande'ın film yıldızı Julie Gayet ile ilişki içinde olduğunu öne süren yazıyı internet sitesinden kaldıracağını açıkladı.

Dergi müdürü Laurence Pieau, Julie Gayet'nin avukatından gelen başvuru üzerine, yazının büyük olasılıkla bu gece yayından kaldırılacağını bildirdi.

Closer dergisi, Cumhurbaşkanı Hollande'ın düzenli olarak geceleri Gayet ile birlikte kaldığını kanıtladığını savunduğu fotoğrafların de yer aldığı basılı nüshanın toplanması konusundaysa bir talep gelmediğini kaydetti.

Daha önce Cumhurbaşkanı François Hollande, haftalık magazin dergisi Closer'a dava açmayı planladığını açıklamıştı. Hollande, haberdeki iddiaları yalanlamamış, bununla birlikte yazıyı "mahremiyet hakkına saldırı" olarak nitelemişti.

İnternette aylardır, Hollande ile Gayet arasında aşk ilişkisi olduğuna dair iddialar yer alıyordu. 50'den fazla filmde yer alan Fransız televizyon ve sinema yıldızı 41 yaşındaki Gayet, bu iddialar üzerine bazı sitelere dava açmış; Gayet'in avukatı, iddiaların temelsiz olduğunu öne sürmüştü.

Dergi, 59 yaşındaki "Hollande'ın sık sık mopediyle Gayet'nin, Élysée Sarayı'nın yakınlarındaki evine gittiği ve geceyi burada geçirdiği iddialarını destekleyen" fotoğraflara yer verdi.

Fotoğraflarda Hollande ve Gayet, eve ayrı ayrı gelirken görülüyor. Dergiye göre, Hollande'ın koruması sabah eve kahvaltı için kruvasan getiriyor. François Hollande, gazeteci Valérie Trierweiler ile yaşıyor. Hollande, Trierweiler için, dört çocuğunun annesi Sosyalist siyasetçi Ségolène Royal'den ayrılmıştı.

Dostu düşmanı, arkasında

BBC'nin Paris muhabiri, Fransız siyasetçilerinin, yapılan gazeteciliğin özel hayata karışma anlamına geldiği görüşüyle, derhal Hollande'a arka çıktığını kaydediyor.

Franszı medyasının sorularını yanıtlayan Sosyalist Parti önde gelenleri, Hollande'ın benimsediği tavra koşut tepki gösterdiler.

Başbakan Jean-Marc Ayrault "Cumhurbaşkanının mahremiyet hakkına saygı gösterilmesini talep etme hakkı olduğunu" söylerken, İçişleri Bakanı Manuel Valls, Hollande'ın yasal girişimde bulunmayı düşündüğü açıklamasına işaret etmekle yetindi.

Beklenmedik bir tepki ise, aşırı sağda yer alan Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen'den geldi. Le pen, "Vergi mükelleflerine beş kuruşa bile mal olmadığı takdirde, herkesin özel hayatına saygı gösterilmesini beklemeye hakkı vardır." dedi.

İlgili haberler