Hollanda: Fas kökenli hastaya "bağımlı" muamelesi

Hollanda'da "göçmenlere yönelik ayrımcı tutumu" nedeniyle eleştirilen polis, bir kez daha "ayrımcılık" tartışmalarının odağında.

Lahey polisi, Fas kökenli bir şeker hastası genç kıza, "ayrımcılık yapmakla" suçlanıyor. 17 yaşındaki Yosra Aajir, polisin kendisine, "uyuşturucu bağımlısı" muamelesi yaparak haksız yere gözaltına aldığını iddia ediyor.

Hollanda basınına göre arkadaşıyla birlikte Lahey'deki bir mağazada dolaşan şeker hastası Yosra Aajir, bir süre sonra fenalaşınca insülin iğnesi yapmak için soyunma kabinine girdi. Genç kızın "uyuşturucu bağımlısı" olduğunu düşünen mağazanın güvenlik görevlileri, polise haber verdiler. Ardından da, uyarmadan, soyunma kabininin perdesini açtılar. Bu sırada iğne yapmaya çalışan Aajir, şeker hastalarında sıkça görülen "mesane bozukluğu" nedeniyle idrar kaçırdı.

Olay yerine gelen polis, genç kızı "uyuşturucu bağımlısı olduğu ve işeyerek mağazaya zarar verdiği" gerekçesiyle gözaltına aldı. Polis, arkadaşının haber vermesi üzerine mağazaya gelen annesinin yanına gitmek isteyen genç kızı sert şekilde hırpaladı.

'Yabancılar hasta numarası yapar'

Karakola götürülen genç kızın, "şeker hastasıyım, uyuşturucu kullanmıyorum" diyerek ısrarla ilaçlarını göstermesine rağmen polis, "Yabancılar genellikle nezaretten kurtulmak için hep hasta numarası yapar" diyerek Aajir'i, ilaçlarını vermeden hücreye kapattılar.

4 saatten fazla nezarette kalan genç kız, ailesi ve avukatının girişimiyle "şeker hastası" olduğunu kanıtlayarak gözaltından kurtuldu.

Ertesi gün Westeinde Hastanesi'ne giden Aajir, doktor raporu aldı. Raporda "kollarının üst kısmında morarma ve şişme meydana geldiği" belirtiliyor.

Olayın yaşandığı mağaza da, Yosra Aajir'e 50 euro "temizlik cezası" kesti. Aajir, soyunma kabinini, o an yanında bulunan kız arkadaşının temizlediğini, bu nedenle temizlik cezasını anlamakta güçlük çektiğini söylüyor.

Polis sözcüsü Joeri Voogt, Josra Aajir'in "kasıtlı olarak, mağazada idrarını yaparak binayı kirlettiği için" gözaltına alındığını savunuyor. Sözcü, genç kızın "avukat istediği için" gözaltı işlemlerinin uzadığını, bu nedenle nezarette uzun kaldığını söylüyor.

HEMA mağazaları sözcüsü Judy op het Veld is, yaşanan olayı "can sıkıcı" olarak değerlendirdi.

'Sicili bozuk'

Genç kız, şimdi hukuk mücadelesine başlıyor.

Amacı, Lahey polisinin kendisinden "özür dilemesini" ve idrar kaçırma sorunu olan şeker hastalarına toplumun daha "hoşgörülü davranmasını" sağlamak.

Lahey Belediyesi'nde temsilcisi bulunan Müslüman Demokrat Parti, polisin bağlı olduğu Lahey Belediye Başkanı'nı Yosra Aajir'den "özür dilemeye" çağırıyor. Parti yönetimine göre, bu, yaşanan ilk olay değil. Lahey polisinin, ambulans hizmetlerinin ve itfaiyesinin göçmenlere davranışlarında hatalı tutumları görülüyor.

Lahey'de polisin tutumu konusundaki şikayetler üzerine, geçen yıl yapılan araştırmanın raporunda, "polisin gereksiz şiddet uyguladığı ve görevini kötüye kullandığı" belirtilmişti.

Uluslararsı Af Örgütü, "göçmenlere yönelik ayrımcı tutumu" nedeniye Hollanda polisini sert bir dille eleştirmişti.

İlgili haberler