Lavrov ve Kerry'den Suriye'de ateşkes sinyali

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye hükümetinin İsviçre'de yapılacak barış görüşmeleri öncesi çatışmalar nedeniyle ulaşılamayan yerlerde insani yardım koridorları açmayı ve mahkum takasını değerlendirdiğini söyledi.

Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry, İsviçre'de on gün sonra başlayacak konferansa Suriye muhalefetinin de katılması adına baskı yapmak için iki gündür Fransa'nın başkenti Paris'te bulunuyor.

Kerry de Lavrov'la insani yardımlara izin verilmesi, ateşkes ve mahkum takası konusunda mutabık olduklarını belirtti.

İki dışişleri bakanının düzenlediği ortak basın toplantısında "Bir ateşkesi teşvik etme olasılığını konuştuk. Belki de Halep'te, o bölgeyi kapsayan bir ateşkes..." dedi.

Yaklaşık 20 ülkenin dışişleri bakanı düzeyinde katılacağı temaslar 22 Ocak'ta Montreux kentindeki bir otelde başlayacak.

Barış görüşmelerine iki gün sonra BM'nin Cenevre'deki merkezinde geçilecek.

Görüşmelerde Suriye lideri Beşar Esad ve muhalif gruplardan oluşan heyet arasında toplantılar yapılması bekleniyor.

Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry, dün de Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla temaslarda bulunmuştu.

Paris'te yapılan ikili temaslarda Suriye, İran ve Irak konularının yanı sıra Türkiye'deki son gelişmeler de ele alınmıştı.

Düzenlenen basın toplantısında John Kerry, "ABD'nin Türkiye'nin iç siyasetine ve seçim sürecine karışmak gibi bir niyetinin asla olmadığını" vurgulamıştı.

Kerry, "Suların durulmasını sağlamamız ve her iki ülkenin de fark yaratmak istediği alanlara odaklanmamız gerek" demişti.