Irak'ta bombalı saldırılar: 62 ölü

Telif hakkı n

Irak'ın farklı kentlerinde düzenlenen bombalı saldırılarda en az 62 kişi öldü.

Bakuba kentinde, hükümet yanlısı bir Sünni milisin cenaze törenini hedef alan saldırıda 16 kişi hayatını kaybetti.

Başkent Bağdat'ta ise bomba yüklü araçlarla sekiz ayrı saldırı düzenledi. Bu saldırılarda da en az 37 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Mezhepler arası gerginlik

Son bir yıl içinde Irak'ta mezhepler arası gerginlik hızla tırmandı. Geçen yıl, 2007'den bu yana en fazla saldırı düzenlenen yıl oldu.

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, 2013'te 7 bin 818 sivil ve 1,050 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Sadece Aralık ayında en az 759 kişi öldü.

Bugünkü en kanlı saldırıda bir intihar eylemcisi, Bakuba'da vücuduna sardığı patlayıcıları, El Kaide'ye karşı kurulan Uyanış Konseyi'nin bir üyesinin cenaze töreninde kalabalığın arasında ateşledi.

Bağdat ise bir saat içinde bomba yüklü araçlarla düzenlenen sekiz saldırıyla sarıldı. Saldırılardan biri ağırlıklı olarak Şiilerin yaşadığı kalabalık bir pazar yerini hedef aldı.

Kuzey'deki Şula bölgesinde başka bir pazar yerinde yine bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda beş kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Şaab bölgesindeki benzer bir saldırıda da dört sivilin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Saldırılar, Irak güvenlik güçleriyle, El Kaide'yle bağlantılı militanlar arasında çarpışmaların yoğunlaştığı bir döneme rastladı.

Irak Şam İslam Devleti örgütü iki hafta önce Felluce kentinin denetimini ele geçirmişti.

Militanlar Salı günü, kentin kuzeyinde eş güdümlü saldırılarla iki tankı imha edip bir polis karakolunu ele geçirmişlerdi.

İlgili haberler