Gezi eylemleri: 'Kırmızılı kadın'a gaz sıkan polise hapis istemi

Telif hakkı Reuters

Gezi Parkı eylemlerinde üzerindeki elbiseyle, “Kırmızılı kadın” olarak anılan Ceyda Sungur’a biber gazı sıkan polis memuru Fatih Zengin’e dava açıldı. Zengin’in hakkında “görevini kötüye kullanma” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

Gezi Parkı’na polis müdahalesi sırasında direnen göstericiler arasındaki Ceyda Sungur, kırmızı elbisesi, omuzunda beyaz çanta ve polisin sıktığı gazla savrulan saçlarıyla eylemlerin sembolü haline gelmişti.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen tarafından hazırlanan iddianamede, savcı, Zengin’in meslekten men edilmesini istedi.

İddianamede, polis memuru Zengin’in yönergeye aykırı hareket ettiği, Ceyda Sungur’a bir metreden az bir mesafede yaklaşarak yüzünü hedef almak suretiyle biber gazı sıktığı ve Sungur’un arkasının dönüp taşkınlık yapmamasına rağmen Zengin’in gaz sıkmaya devam ettiği belirtildi.

İddianamede ayrıca müdahale öncesi herhangi bir uyarı yapılmadığı vurgulandı.

Polis memuru Fatih Zengin, 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak.

Müdahale sırasında Reuters foto muhabiri Osman Orsal’ın çektiği fotoğraf Gezi eylemlerinin sembolü haline geldi.

Hürriyet gazetesi, Ceyda Sungur’un da aralarında bulunduğu beş kişi hakkında “Halkı Kanuna Uymamaya Tahrik” suçundan başlatılan soruşturmaya da takipsizlik kararı verildiğini aktardı.

Gazetenin haberine göre, takipsizlik kararında "31 Mayıs 2013 tarihinde başlayan Taksim Gezi Parkı Yayalaştırma Projesi'ni protesto amacıyla Taksim Meydanı ve civarında başlayan olaylar sırasında İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin, olaylar sırasında yaralanacak şahıslara yardım amacıyla bir isim listesi hazırladıkları" belirtildi.

Takipsizlik kararında "Şüpheliler hakkında atılı suçtan işlem yapılmış ise de listenin fiiliyata geçirilmediği sadece talep olarak kaldığı, bu nedenle suçun unsurlarının oluşmadığı anlaşılmıştır" dendi.

İlgili haberler