Çin'de lüks gece kulüplerine 'yolsuzluk operasyonu'

Telif hakkı Getty

Çin'in başkenti Pekin'de en gözde gece kulüplerinin yolsuzlukla mücadele politikaları çerçevesinde kapatıldığı bildiriliyor.

Çin medyasında çıkan haberlere göre, kapatılan mekanlar, yakınlarda Pekin'in parklarında işletilmeye başlanan son derece lüks kulüpler.

Haberlerde, aşırı gösterişli bir hayat süren hükümet yetkililerine ve yolsuzluk olaylarına karşı atılan bu adım çerçevesinde, yirmiyi aşkın işletmenin ya kapatıldığı ya da ''fiyatlarının kabul edilebilir seviyeye çekilmesinin'' istendiği bildiriliyor.

Resmi haber ajansı Xinhua, bu yerlerden biri olan Yuşantang adlı kulüpte tek bir yemeğin fiyatının 1600 dolar olduğunu aktarıyor.

Bir başka deyişle, Beihai Parkı'nda açılan bu mekanda tek bir tabak yemeğin fiyatı, Pekin'de bir işçinin ortalama maaşının iki katına eşit.

Parka egzersiz yapmaya gelen bir başkent sakini, ''Bu mekan yetkililere ve zenginlere hitap ediyor; biz yanına bile yaklaşamayız.'' diyor.

Devletin yayın organı People's Daily gazetesi, bu gibi kulüplere gittiği tespit edilen yetkililerin ciddi cezalarla karşılaşabileceğini yazıyor.

Komünist Parti, bundan böyle Pekin'deki bütün hükümet görevlilerinden, bu lüks mekanlara üye olmayacakları ve gitmeyecekleri taahhüdünü vermelerini zorunlu kılacak.

Hong Kong'da yayımlanan South China Morning Post gazetesi, bu kulüplerden bazılarının tarihi kamusal mekanlarda açılmış olmasının da öfke yarattığına dikkat çekiyor.

İlgili haberler