Filipinler'de çocuk istismarı çetesi çökertildi

Telif hakkı

Filipinler’de çocukların internet üzerinden cinsel içerikli görüntülerini yayan bir sübyancılık (pedofili) çetesi İngiltere polisinin, Avustralya ve ABD polisi ile yaptığı ortak operasyonla çökertildi.

İngiltere Suçla Mücadele Birimi, 14 farklı ülkeyi kapsayan operasyonda 17 İngiliz vatandaşının tutuklandığını duyurdu.

İnternette bilgisayar kamerasıyla çocuk istismarını canlı izlemek için para ödeyen ve 139’u İngiliz vatandaşı 733 şüpheli hakkındaki diğer üç soruşturmanın da devam ettiği belirtildi.

İngiltere Suçla Mücadele Birimi’nin açıklamasında internet üzerinden çocuk istismarının “özellikle gelişen ülkelerde büyüyen bir tehdit” olduğu ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yoksulluk, hızlı internete erişimin kolaylaşması, ülke dışındaki zengin ve çok sayıda müşterinin varlığı, mali kazanç için çocukları istismar eden organize suç örgütlerine zemin hazırlıyor.”

Filipinler’de 2012 yılında başlayan soruşturmada İngiliz yetkililer, Avustralya Federal Polisi ve ABD Göçmenlik ve Gümrük Bürosu ortak çalıştı.

Gözaltına alınan 17 İngiliz’den beşi suçlu bulunurken, biri hakkında başka işlem yapılmayacak, iki İngiliz şüpheli de öldü. Dokuz şüphelinin sorgusuna da devam edildiği bildirildi.

Şüpheliler farklı ülkelerden

‘Operation Endeavour (Gayret)’ olarak adlandırılan operasyonda, 11 Filipinli cinsel istismara aracı olmakla suçlanıyor. Operasyon kapsamında İngiltere dışında 29 kişi gözaltında alındı.

Gözaltına alınanların, Avustralya, ABD, Fransa, Almanya, Kanada, Hong Kong, Hollanda, İsveç, Norveç, Tayvan, Danimarka ve İsviçre’den olduğu bildirildi.

Filipinlerde cinsel istismar mağduru olduğu belirlenen yaşları 6 ila 15 arasında değişen 15 çocuk kurtarıldı.

Soruşturmada, müşterilerin ödediği paraların toplamının 37 bin 500 sterlinden (yaklaşık 62 bin dolardan) fazla olduğu, bazı vakalarda çocukları istismar eden akrabalarına da para ödendiği ortaya çıktı.

Soruşturma, Northamptonshire Polisi’nin 2012 yılında daha önce cinsel suç sabıkası olan Timothy Ford’un Londra’ya yaklaşık 130 km mesafedeki Kettering kentindeki evine yaptığı rutin ziyarette, polisin Ford’un bilgisayarında istismar videoları ve bilgisayar kamerasıyla çekilmiş görüntülerin olduğu DVD koleksiyonu bulmasıyla başladı.

BBC Muhabiri Angus Crawford, Ford’un o dönemde Filipinlerdeki istismarı yöneten kişi olduğu ve diğer İngiliz sübyancılarla (pedofillerle) bağlantı kurup istismarı izlemeleri için olanak sağladığını söylüyor.

'Bizim için oyun'

Crawford’un aktardığına göre Ford, bir diğer pedofille kendi aralarında kullandıkları ifadeyle “sübyancılık tatilleri” hakkında konuşmuş.

Crawford yazışmaları şöyle anlatıyor:

“Ford, Filipinlerde bir internet kafe satın alıp, odalarını saat başına kiralamak hakkında konuştu. Diğer kişiye ‘Bizim için bu biraz oyun, onlar içinse yalnızca ‘bir öğün yemek yemek veya yememek arasındaki fark’ dedi. İstismarı çocuğun annesiyle anlaşarak ayarlıyor ve annesine her ay para ödüyordu. Çocuk da Ford’un ‘şov’ olarak ifade ettiği hareketleri 1.000 peso (13 sterlin) gibi az bir paraya yapıyordu.”

Polisin Ford’un evinde bulduğu kayıtlarla, daha sonra İngiltere Suçla Mücadele Birimi’ne bağlanan İngiltere Çocuk İstismarı ve İnternet Koruma Merkezi’yle (Ceop) irtibata geçmesiyle soruşturma tüm dünyayı kapsayan bir araştırmaya dönüştü.

Dijital medya uzmanları şüphelilerin ve mağdur çocukların kimliklerini tespit etti ve daha sonra Filipin Ulusal Polisi de soruşturmaya dâhil oldu.

Ford geçen yıl Mart ayında davada suçlu bulunup sekiz buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Para transferleri

Dedektifler, Ford’un istismar edilen çocukları izlemek için, ebeveynlerine yaptığı para transferlerine ulaştı.

Geçen yıl Filipinlerdeki istismarla bağlantılı olmakla suçlanan 68 yaşındaki İngiliz vatandaşı Michael Eller de geçen Aralık ayında 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bir diğer İngiliz vatandaşı Thomas Owen da geçen yıl Temmuz’da sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İngiltere Çocuk İstismarı ve İnternet Koruma Merkezi Müdür Yardımcısı Andy Baker, “Soruşturma, çocuklara cinsel istismarda bulunan ve çocukların istismar edilmesi için para ödeyip emir verip bunun yanlarına kalacağını düşünen çok tehlikeli suçluları tespit etti” dedi.

Baker şöyle devam etti:

“Binlerce kilometre uzakta olmak suçlarında bir değişiklik yaratmıyor. Bana göre, denizler aşırı ülkede çocukları fiziksel olarak istismar edenler kadar bu istismardan sorumlular.”

“Cinsel istismar mağdurlarını korumanın öncelikleri” olduğunu belirten Bakeri elde ettikleri gelir gerekçesiyle bu işi yapan organize örgütleri dağıtmaktan, müşterilerini hedef almaya kadar bu suç zincirinin her halkasına saldıracaklarını’ söyledi.

İlgili haberler