Suriye’nin kimyasal silahları Calabria’ya gidecek

Gioia Tauro Telif hakkı Reuters

Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasında nakil amaçlı olarak kullanılacak İtalyan limanının güneydeki Calabria bölgesindeki Gioia Tauro olduğu açıklandı.

BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) işbirliğinde Suriye’den çıkarılan kimyasal silah malzemeleri, İtalyan limanına getirildikten sonra imha edilmek üzere Amerikan Cape Ray gemisine nakledilecek. Cape Ray, açık denizde kimyasal malzemeyi etkisiz hale getirecek.

Nakil işlemi için hangi İtalyan limanının kullanılacağı bugüne kadar sır gibi saklanırken, bugün İtalyan Ulaştırma Bakanı Maurizio Lupi, Calabria bölgesindeki Gioia Tauro limanının seçildiğini açıkladı.

Bu açıklama üzerine Gioia Tauro Belediye Başkanı Renato Bellofiore, karara ateş püskürdü.

Telif hakkı AP

Bellofiore, kendisinin karardan önceden haberdar edilmediğini söyleyerek, “Bana hiçbir bilgi vermediler. Hayatımı tehlikeye atıyorlar. Eğer bir şeyler ters giderse halk beni tırmıkla kovalar” dedi.

Belediye Başkanı, hükümete tepki göstererek “(Dışişleri Bakanı Emma) Bonino herhalde demokrasinin ne demek olduğundan habersiz. Her zamanki gibi yine tepeden inme bir karar dayatılıyor. Bizi ikinci sınıf vatandaş olarak görüyorlar” diye yakındı.

Bellofiore, kimyasal silahların nakli sırasında olası bir aksilik çıkması durumunda, ihtiyaç duyulacak donanımlı bir hastanelerinin olmadığını da vurguladı.

Limanın yakınındaki San Ferdinando’nun Belediye Başkanı da, endişeli olduklarını söyleyerek “Limanın kapatılması için emir çıkarma seçeneğini değerlendiriyoruz” dedi.

16 ton yüklendi

Telif hakkı AP

Suriye’nin kimyasal silahlardan arındırılması için yapılan uluslararası anlaşma kapsamında, kimyasal silah malzemelerinin 16 tonluk ilk kısmı 7 Ocak’ta Suriye’nin Lazkiye limanından Danimarka gemisiyle çıkarılmıştı.

Danimarka gemisinin halen uluslararası sularda bekletildiği, Lazkiye’den gelecek ek yükü da aldıktan sonra Ocak ayı sonu ya da Şubat başında İtalya’ya ulaşmasının beklendiği belirtiliyor.

İtalya limanına ulaşacak kimyasal silah malzemelerinin iki gün içinde Amerikan gemisine yüklenerek açık denizlerde imha edilmesi planlanıyor.

İlgili haberler