TMSF: Sarıgül'e haciz kararı hukuka uygun

Mustafa Sarıgül Telif hakkı mustafasarigul.com

Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Mustafa Sarıgül, 1998'de aldığı bir krediyi ödemediği gerekçesiyle banka hesaplarına ve tüm mal varlığına haciz konulmasını, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesinde "siyasi bir saldırı" olarak niteledi.

Sarıgül, yazılı açıklamasında şöyle dedi:

"Bu tamamen haksız ve siyasi bir saldırıdır. Benim TMSF ile herhangi bir borç ilişkim kesinlikle yoktur. Bu olay, öğrendiğim kadarı ile 1998 yılına ait ve benim dışımdaki kişilerin kredi borcu ile ilişkilendirilerek yapılmak istenen bir provokasyondur. Ben TMSF’den geçen 16 yıl içerisinde bir mektup dahi almış değilim” dedi.

"TMSF’ye başvuru yaparak, benim borçlu olduğumu gösteren bir belge varsa örneğinin tarafıma verilmesini istedim. Ancak böyle bir belge verilemedi, çünkü böyle bir husus kesinlikle söz konusu değildir. Bu olay tamamen, devletin kurumlarının panik içerisinde siyasete alet edilmesinden ibarettir. Halkın güvenini kaybederek şahsıma yönelik bu siyasi saldırıyı yapanlar, bunun cevabını 30 Mart akşamı sandıkta mutlaka alacaktır".

3,5 milyon dolarlık kredi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan yapılan yazılı açıklamada ise kurumun hukuk kuralları içinde hareket ettiği belirtildi:

"Kurumumuza devredilen bankalardan Bankekspres AŞ' den kullanılan ve bugüne kadar tahsil edilemeyen banka kaynağının tahsili amacıyla TMSF tarafından 5411 Sayılı Kanun kapsamında kurum kayıt ve belgeleri ile kuruma daha sonradan sunulan belgelerde yapılan incelemeler sonucunda, borçlu olduğu belirlenen ve aralarında banka hakim ortağı Korkmaz Yiğit ile Mustafa Sarıgül'ün de bulunduğu 9 kişi hakkında icrai takibat başlatılmıştır."

"Kamuoyunun da bildiği gibi kurumumuz, halkımıza büyük bir yük getiren batık bankaların toplumumuza maliyetinin asgari seviyelere indirilmesi maksadıyla, kanunların kendisine vermiş olduğu yetki ve görev kapsamında kamu alacağının tahsilini amacı ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada çalışmalarına devam edecektir."

Bank Ekspres'in eski sahibi iş adamı Korkmaz Yiğit'in kısa bir süre önce, Sarıgül'e ait ve kayıp olduğu bildirilen kredi borcu belgelerini TMSF'ye teslim ettiği kaydediliyor.

TMSF'nin, Yiğit tarafından teslim edilen belgeleri inceledikten sonra, haciz kararını verdiği ve Mustafa Sarıgül'ün mal varlığına haciz koyduğu belirtildi.

Türkiye medyasında çıkan haberlerde, Mustafa Sarıgül ve 8 arkadaşının 1998'de Bank Ekspres'ten 3,5 milyon dolarlık kredi çektiği belirtiliyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, borcun verilmesinden kısa bir süre sonra, Korkmaz Yiğit'in bankası Bank Ekspres'e el koydu.

Borcun, bugün itibarıyle, faiziyle birlikte 8 milyon dolara (yaklaşık 16 milyon TL) ulaştığı söyleniyor.

İlgili haberler