Pakistan: Taliban askeri konvoya saldırdı... En az 20 ölü

Telif hakkı d

Pakistan'ın kuzeybatısında bir askeri konvoy bombalı saldırıya hedef oldu ve en az 20 asker öldü; 24 asker de yaralandı.

Bannu kenti yakınlarında meydana gelen patlamada ölenlerin sayısının artmasından kaygı duyuluyor.

Patlamanın bir intihar saldırısı mı olduğu, yoksa patlayıcıların taşıta mı yerleştirildiği hala araştırılıyor.

Pakistan'da faaliyet gösteren Taliban örgütü, bu saldırıyı, "laik düzene karşı yürütülen mücadelenin bir parçası olarak" düzenlediklerini ve daha başka saldırılara da girişileceğini bildirdi.

Güvenlik yetkililerinin bildirdiğine göre, askerler ve sınırda görevli milis güçleri, Bannu'dan ayrılıp Kuzey Veziristan'daki Razmak'a hareket etmeye hazırlanırken, konvoy, roket saldırısına hedef oldu.

Patlamanın konvoydaki taşıtlardan birinde meydana geldiği belirtildi. Bir askeri kaynak Reuters haber ajansına, askerlerin bir kiralık sivil taşıtta olduklarını söyledi.

Taliban sözcüsü Şehidullah Şehid, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, saldırının sorumluluğunu üstlendi; "Ordu düşmanımızdır. Buna benzer daha birçok saldırı düzenleyeceğiz." dedi.

Geçen hafta da, Karaçi kentindeki bir bombalı saldırıda Taliban militanlarına karşı yürüttüğü kampanyayla tanınan üst düzey bir emniyet yetkilisi bombalı saldırı sırasında öldürülmüştü.

İlgili haberler