Ukrayna lideri AB yanlılarıyla görüşmeyi kabul etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, haftalardır süregiden siyasi krizi çözmek amacıyla partiler arası özel bir komisyon kurmayı kabul etti.

Bu açıklama, başkent Kiev'de araçların ateşe verildiği ve zırhlı polis birliklerinin göz yaşartıcı gaz kullandığı Pazar günkü protesto eylemlerini izliyor.

Muhabirler, çatışmalarda onlarca kişinin yaralandığını bildiriyor.

Muhalefet liderlerinden Vitali Klitschko, cumhurbaşkanından istifa ederek erken seçim ilan etmesini istediğini söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaklaşık iki ay öne başlayan şiddet olaylarının derhal sona ermesi çağrısında bulundu.

Ukraynalı muhalif göstericiler, Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in Avrupa Birliği ile planlanan ticaret anlaşmasını terkederek Rusya ile daha yakın bağlara odaklanmasını protesto ediyor.

Pazar günü Kiev'de protesto yürüyüşlerini engellemeyi hedefleyen yeni yasaları kınamak üzere sokaklara dökülen AB yanlıları ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Ülkede protesto gösterilerini durdurmayı amaçlayan yasalar Perşembe günü Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e bağlı milletvekillerinin desteğiyle hızla sonuçlandırılan oylamada geçirilmişti. Muhalefet, iktidar partisini darbe yapmakla suçladı.

ABD ve AB yetkilileri, yeni yasadan derin kaygı duyduklarını açıkladı.

BBC'nin Kiev muhabiri David Stern, kentte gerilimin arttığını ve durumun parlamaya son derece yatkın olduğunu bildiriyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İlgili haberler