Abu Dabi'de 'Müslüman Kardeşler bağlantılı' 30 kişiye hapis cezası

Telif hakkı AFP

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de bir mahkeme, 20 Mısır ve 10 BAE vatandaşını, ulusal güvenlik bilgilerini çalma suçlamasıyla beş yıla kadar hapis cezasına çarptırdı.

Kararı temyize götürme hakkı tanınmayan sanıklar, Müslüman Kardeşler’in ‘uluslararası kolunu’ kurdukları ve güvenlik hizmetlerinden ‘gizli bilgiler çaldıkları’ suçlamalarını reddetti.

Uluslararası Af Örgütü, davanın ‘gelişigüzel ve düzensiz’ görüldüğünü belirtti. Sanıkların çoğu mahkemede işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını söyldi.

BAE yetkilileri de işkence yaptıkları iddialarının reddetti. Mahkeme, davaları geçen Kasım’da başlayan bazı sanıkların sağlık testinden geçirilmeleri hükmüne vardı.

BAE Federal Yüksek Mahkemesi Salı günü, 30 kişiyi Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’ne ait gizli bilgileri çalıp dağıtmaktan, yasaklı Müslüman Kardeşler’in bir kolunu oluşturmak ve bu kuruluşu desteklemek için para toplamaktan suçlu buldu.

Abu Dabi merkezli The National gazetesinin aktardığına göre, davaya bakan hâkim ayrıca ‘Müslüman Kardeşler’in ülkede faaliyet gösteren tüm kollarının kapatılması’ ve ‘tüm para kaynakları ile mal varlıklarına da el koyulması’ hükmüne vardı.

Sanıkların, Emirlikler’deki İslamcı siyasi topluluk El Islah’la bağlantılı olduğu bildiriliyor. Savcılar, El Islah grubunun Mısır merkezli Müslüman Kardeşler’in bir kolu olduğunu iddia ediyor.

El Islah ise, İslamcı hareketle bağlantıları olduğu iddiasını reddedip barışçı reform yanlısı olduklarını belirtiyor.

Af Örgütü'nden tepki

Mısır’da 2011 devriminden sonra Müslüman Kardeşler’in yükselişi aralarında BAE’nin de bulunduğu birçok Körfez ülkesinde endişeye neden oldu. Müslüman Kardeşler üyesi eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle devrilmesinden sonra BAE yönetime gelen geçici askeri hükümete 3 milyar dolar mali yardımda bulundu.

Geçen Temmuz ayında da, hükümetin siyasi sistemini çökertmek suçlamasıyla 59 kişi 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkemenin Salı günü hapse mahkum ettiği 10 BAE vatandaşı arasında üst düzey avukat Muhammed El Mansuri, fizikçi Hüseyin Ali Elnaccar Elhammadi ve eski öğretmen Salih Muhammed el Zufayiri de bulunuyor. Uluslararası Af Örgütü, tutuklananların ifade ve örgütlenme özgürlüğünden faydalanan siyasi suçlular olduklarını söylüyor.

Hapis cezasına çarptırılan 20 Mısır vatandaşı arasında, Ali Ahmed ve Muhammed Abdülmonem dâhil üç doktorun bulunduğu belirtildi. Sanıklardan altısı gıyaplarında yargılandı.

Mısırlılar cezalarını tamamladıktan sonra sınır dışı edilecek.

İngiltere merkezli Emirlikler İnsan Hakları Merkezi Başkanı Rori Donaghy, “Düzgün bir yasal sürecin ve işkence iddialarına ilişkin inandırıcı bir soruşturmanın eksikliği nedeniyle suçlamalar güvenilirlikten yoksundur” dedi.

Donaghy, yetkililerin barışçıl siyasi eylemcilere yönelik baskılarına son vermeleri ve BAE’de yaşayan herkesin insan haklarını koruyacaklarına dair yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

İlgili haberler