Tayland'da olağanüstü hal ilan edildi

Telif hakkı AFP

Tayland’da haftalar süren şiddetli gösterilerin ardından hükümet, başkent Bangkok ve çevre bölgelerde 60 gün süreli olağanüstü hal ilan etti.

Başbakan Yingluck Şinavatra’nın istifasını isteyen hükümet karşıtı göstericiler başkentte bazı sokaklara barikatlar kurup geçişlere engel oluyordu.

Çarşamba gününden itibaren geçerli olan olağanüstü hal önlemleriyle, sokağa çıkma yasağı getirilebilecek, şüpheliler herhangi bir suçlama yöneltilmeden gözaltına alınabilecek ve medyaya sansür uygulanabilecek.

Önlemler ayrıca, hükümete siyasi göstericilere toplanma yasağı getirme ve Bangkok’un bazı yerlerini de yasak bölge ilan etme hakkı tanıyor.

Olağanüstü hal uygulaması kararına, Salı günü düzenlenen kabine toplantısının ardından varıldı.

Başbakan Yardımcısı Surapong Toviçakçaikul, “Kabine, durumunun düzene sokulması ve kanunların uygulanması için sıkıyönetim ve olağanüstü hal kanun hükmünde kararnamenin uygulanmasını kararlaştırdı.” dedi.

Seçimler 2 Şubat'ta

Protestocular, hükümetin Başbakan Yingluck yerine kardeşi eski parti lideri Taksin Şinavatra tarafından idare edildiğini düşünüyor.

Telif hakkı Reuters

İstifa etmeyi reddeden Başbakan Yingluck Şinavatra, 2 Şubat’ta seçime gidileceğini duyurdu.

BBC’nin Bangkok’tan bildiren muhabiri Jonathan Head, olağanüstü hal uygulamasının polis ve ordu tarafından denetlenmesi gerektiğini ve bu uygulamanın ne kadar başarılı olacağının belirsiz olduğunu söylüyor.

Muhabirimiz, “Fakat polise protestocularla karşı karşıya gelmemeleri uyarısında bulunuldu. Ordudaki komutanlar da hükümet ve muhalifler arasında şiddeti giderek artan çatışmalara çekilmek istemediklerini açıkça söyledi.” diyor.

Olağanüstü hal kararnamesi, 2 Şubat’ta yapılması öngörülen genel seçimlerin sonrasını da kapsıyor.

Resmi seçim komisyonu, seçimlere gitmek için şartların yeterince uygun olmadığına dair endişeleri olduğunu belirtmişti.

Fakat hükümet, seçimlerin dışında başka bir yasal alternatifleri olmadığını ifade ediyor.

Hükümet, Tayland meclisinin feshedildiğini, ancak yeni bir meclisin hükümeti belirleyebileceğini söylüyor.

İlgili haberler