Kiev sokaklarında yine gece çatışmaları

Telif hakkı AP

Ukrayna’nın başkenti Kiev'in merkezinde önceki gece polisle göstericiler arasında başlayan çatışmalar dün gece de tekrar etti.

Genç erkeklerden oluşan göstericiler, Ukrayna Parlamentosu'na giden yolda bulunan polise işaret fişekleri ve molotof kokteyli attı.

Polis, yakaladığı göstericilerin bazılarını şiddetli şekilde döverek gözaltına aldı.

Ülkedeki protesto gösterilerini kısıtlamayı hedefleyen yeni yasalar geçen hafta parlamentodan geçmişti.

ABD ve AB yetkilileri, yeni yasadan derin kaygı duyduklarını açıkladı.

Sokaklarda yanan otobüs ve barikatlar

Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği ile planlanan ticaret anlaşmasını terkederek Rusya ile daha yakın bağlar kurulmasına odaklanmasını protesto eden göstericiler, Kasım ayı sonundan itibaren Kiev'in ana meydanına protesto çadırları kurmuştu.

BBC'nin Kiev'deki muhabiri Daniel Sandford, Salı sabahı itibariyle polisin, parlamento binasına giden yolu, yanan otobüs ve barikatların arkasında dizilmiş bir şekilde tuttuğunu belitiyor.

Gece boyunca süren gösterilerde çatışmalarda göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı.

Bazı göstericiler gözaltına alındı.

Muhalefetin önde gelen liderlerinden ikisi, eski boks şampiyonu Vitali Kliçko ve Arseniy Yatsenkuy, gösterilerde şiddet kullanılmasını eleştirdi.

Telif hakkı AFP

Bazı muhalifler gösterilerdeki şiddet olayların küçük bir aşırı sağcı gruptan kaynaklandığını belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç'ten çağrı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Pazar günkü olaylardan sonra şiddetin tüm ülkeye yönelik bir tehdit olduğu uyarısında bulunmuştu.

Yanukoviç, Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada "Barışçıl eylemler, ayaklanmalar ve kundaklama eşliğinde kitlesel huzursuzluğa dönüştüğü zaman, böyle olaylar sadece Kiev için değil, bütün Ukrayna bir tehdit haline gelir" dedi.

Yanukoviç, haftalardır süregiden siyasi krizi çözmek amacıyla partiler arası özel bir komisyon kurmayı kabul etti.

Muhalefet liderlerinden Vitali Kliçko, cumhurbaşkanından istifa etmesini ve erken seçim ilan etmesini istediğini söylüyor.

İlgili haberler