Cenevre-2: Kim, kimi, neyle suçladı?

Cenevre-2 barış konferansı gergin bir atmosferde başladı.

Konferansının açılışında yapılan konuşmalarda özellikle Suriye, Suriyeli muhalifler, ABD, Rusya ve Türkiye adına yapılan konuşmaların karşıtlarını hedef alan suçlamalar içermesi şaşırtıcı olmadı.

Konferansın karşılıklı keskin eleştirilerle başlaması uzmanlar tarafından, konferanstan önemli bir sonuç çıkacağı yönündeki beklentilerin azalmasına neden olduğu yönünde yorumlanıyor.

Peki, kim kimi neyle suçladı?

RUSYA: DIŞARIDAKİ AKTÖRLER

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova'nın, 'dışarıdaki aktörlerin' Suriye'deki iç savaşa karışmasına karşı olduğunu yineledi.

Lavrov, 'Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ülkelere dışarıdan reform reçetesi dikte etme ve toplumsal mühendislik denemeleri yapmanın politik ve ekonomik modernleşme süreçlerini sadece geri itmeye neden olacağını' söylerek Batı ülkelerini eleştirdi.

Lavrov ayrıca muhalifleri destekleyen bölge ülkelerini de eleştirdi ve 'tüm oyunculara uluslararası hukuk temelinde egemenlik ilkelerine saygı gösterme' çağrısı yaptı.

ABD: ESAD YÖNETİMİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin hedefinde Beşar Esad yönetimi vardı.

Suriye'de yaşananlardan dolayı Esad yönetimini suçlayan Kerry, çözümün bir geçiş hükümetinin kurulması olduğunu söyledi.

Kerry, "Esad'ın kurulacak geçici hükümette yer alması hiçbir şekilde söz konusu olamaz" yorumunu yaptı.

SURİYE: BATI, MUHALİFLER, BÖLGE ÜLKELERİ

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim konuşmasında hem ABD ve Batı'ya, hem Suriyeli muhaliflere hem de Türkiye gibi bölge ülkelerine sert eleştiriler yönetti.

Muhalifleri 'hainlikle' suçlayan Muallim, John Kerry'nin Esad'la ilgili açıklamalarına tepki gösterdi ve Suriye dışında kimsenin Esad'ı iktidardan gönderemeyeceğini belirtti.

Muallim "Suriye'nin kaderini belirleyecek olan Suriye halkıdır" dedi.

Bakan Muallim hem Batı ülkelerini hem de bölge ülkelerini 'Suriye'deki teröristleri desteklemekle' suçladı.

Türkiye'yi doğrudan isim vererek eleştiren Muallim şöyle konuştu:

"Suriye'yi yok etmek için uzun yıllardır yapılan planları uygulama emri aldılar. Erdoğan hükümeti olmasa bunların hiçbiri yaşanmazdı. Bu hükümet, kendi topraklarında teröristleri barındırıyor. Onlara, Suriye'ye karşı kullanacakları silah, eğitim veriyor. Ama besledikleri bu teröristlerin bugün kendilerini hedef aldıklarını görüyorlar."

MUHALİFLER: ESAD YÖNETİMİ

Suriyeli muhalifler adına söz alan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) Başkanı Ahmed Carba'nın hedefinde ise Esad yönetimi vardı.

Muhalif lider, Suriye hükümeti delegasyonuna Cenevre-1 sözleşmesini hemen kabul etme ve iktidarı geçici hükümete bırakma çağrısında bulundu.

Carba, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın ülkesinde insanlığa karşı suç işlediğini öne sürdü.

Dün medyaya yansıyan ve Suriye'de yetkililerin muhaliflere işkence yaptıklarını gösterdiği iddia edilen görüntüleri de hatırlatan Jarba, bu görüntüleri 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi kamplarında gerçekleştirdiği suçlara benzetti.

TÜRKİYE: ESAD YÖNETİMİ

Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Esad yönetimini hedef aldı.

Medyaya yansıyan işkence iddialarıyla ilgili görüntüleri Davutoğlu da hatırlattı.

Davutoğlu, 'Nuremberg'ten beri bu tür devlet destekli, sanayi makinesi benzeri, sistematik işkence ve katliamlar görülmediğini' belirtti.

Davutoğlu, Suriye'de yaşananların uluslararası toplum için bir utanç olduğunu belirtti, Esad'ın iktidarda kalmaması gerektiğini belirtti.

Bakan Davutoğlu ayrıca Muallim'in suçlamalarına "Biz Suriye'de kimin terörist olduğunu biliyoruz" sözüyle cevap verdi.

İlgili haberler