BM: Arakan Müslümanlarının ölümleri soruşturulsun

Birleşmiş Milletler, Birmanya'daki Rakhine Eyaleti'nde "Budistler tarafından gerçekleştirilen saldırılarda çok sayıda Arakan Müslümanı'nın öldürülmesinin" soruşturulmasını istedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, yaşananlarla ilgili tarafsız, acil ve bütün bir soruşturmanın gerekli olduğunu söyledi.

BM, Ocak ayının başında yaşanan olaylarda 48 Arakan Müslümanı'nın öldürüldüğüne dair güvenilir bilgiye sahip olduğunu belirtiyor.

Birmanya hükümetiyse iddiaların asılsız olduğunu savunuyor.

Hükümet sözcüsü Ye Htut, BBC'ye gönderdiği açıklamada, BM'nin alandaki kendi personelini dinlemediğini ve Rakhine'deki itibarını zedelediğini söyledi.

2012'den bu yana şiddet olayları yaşanıyor

Birmanya'nın batısında bulunan Rakhine Eyaleti'nde Temmuz 2012'den bu yana Arakan Müslümanlarını hedef alan çeşitli şiddet olayları yaşandı.

BM'nin açıklamasında, 9 Ocak'ta Du Char Yan Tan köyünde 8 Arakan Müslümümanının saldırıya uğradığı belirtildi.

Bir polis memuru 13 Ocak'ta aynı köyde Arakan Müslümanları tarafından öldürüldü.

BM'nin açıklamasında bu olayın, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 40 Arakan Müslümanı'nın, yerel güvenlik güçleri ve bölge sakinleri tarafından öldürülmesini tetiklediği belirtiliyor.

Rakhine kentinde 2012'de Budist ve Müslüman toplulukları arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda en az 20 kişi öldürülmüştü.

Olayların ardından on binlerce Arakan Müslümanı yaşadıkları yerlerden ayrılmıştı ve hâlâ birçok Arakan Müslümanı kamplarda yaşıyor.

İlgili haberler