Suriye hükümeti ve muhalefeti 'yüz yüze görüşecek'

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler'in Suriye özel temsilcisi Lahdar Brahimi, Cenevre 2 konferansı kapsamında Suriye hükümeti ile muhalefetinden temsilcilerin yarın bir araya geleceklerini açıkladı.

Brahimi, bugün hükümet ve muhalefet heyetleriyle ayrı ayrı görüşmelerde bulunmuştu.

BM özel temsilcisi hükümet ve muhalefet arasındaki görüşmelerin aynı salonda, yüz yüze gerçekleşeceğini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, yarına kadar 'ciddi görüşmelerin' başlamaması durumunda konferansı terk edecekleri uyarısında bulunmuştu.

Telif hakkı AFP

Muallim bu açıklamayı Suriye devlet televizyonuna yapmıştı.

Konferans planına göre Suriye hükümeti ve muhaliflerin heyetlerinin görüşmeler boyunca farklı odalarda bulunmaları ve aradaki teması Birleşmiş Milletler'den bir arabulucunun gerçekleştirmesi öngörülüyordu.

İsviçre'de arabuluculuk yapan BM yetkilileri, Suriye hükümetinden yetkililer ile isyancı grupların temsilcilerini yüz yüze görüşme masasına oturmaya ikna etmek için yoğun çaba sarf ediyorlardı.

Suriye hükümeti ve muhalifler arasında hâlâ derin görüş ayrılıkları var. Hükümet, terör üzerine odaklanmak isterken muhalefetse Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı iktidardan göndermek üzerine eğiliyor.

BM'ye göre Suriye'deki çatışmalarda bugüne kadar 100 binden fazla kişi öldü.

İlk resmi müzakereler

Bugün Cenevre-2 konferansında üçüncü gün ancak ilk kez taraflar resmi müzakarelerde bulunuyor.

Çarşamba günkü açılışta taraflar birbirlerini sert dille eleştirmişti.

Ortadaki farklı taleplere rağmen uzmanlar herhangi bir ilerleme sağlanabileceği konusunda hâlâ umutlu.

Öte yandan, Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç BBC'ye verdiği mülakatta şu an Cumhurbaşkanı Beşar Esad'dan başka hiç kimsenin Suriye'yi yönetebilecek konumda olmadığını söyledi. Dvorkoviç, Suriye'deki krizin bir demokrasi mücadelesi değil, iktidar kavgası olduğunu ifade etti.

Rus Başbakan Yardımcısı, Libya ve Mısır'da hükümet liderlerinin devrilmesinin felaketle sonuçlandığını ve Moskova yönetiminin istikrardan yana olduğunu belirtti.

BM'nin Suriye elçisi Lakhdar Brahimi dün de Suriye'nin hükümet ve muhalefet heyetleriyle ayrı ayrı görüşmeler yapmıştı.

Muhabirler, İsviçre konferansının Esad hükümeti ile isyancı gruplar arasındaki derin uçurumu gözler önüne serdiğini söylüyor.

Brahimi'nin ilk etapta büyük siyasi konulara girmeyip, yerel ateşkes anlaşmaları ve yardım konvoylarına izin gibi daha küçük ve somut adımlar atmaktan yana olduğu biliniyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İlgili haberler