Ukrayna: Muhalefet yine Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda

Telif hakkı n

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, bir bakanın krizin barışçıl yollarla çözülmesine yönelik girişimlerin sonuçsuz kaldığı yolundaki açıklamasından birkaç saat sonra muhalefet liderleriyle yeniden bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmeye parlamentoda temsil edilen bazı partilerin katıldığını duyurdu.

Ukrayna İçişleri Bakanı Vitali Zaharçenko, aylardır devam eden siyasi krizi barışçıl yollarla sona erdirmeye yönelik çabaların başarısızlıkla sonuçlandığını söylemişti.

Zaharçenko, protetoscularla yapılan görüşmelerin çöktüğünü belirterek, sonuçtan "radikal unsurları" sorumlu tuttu. Bakan protestocuların silahlı olduğunu söyledi.

Bu arada başkent Kiev'de barikatlar kuran protestocuların Enerji Bakanlığı binasının bir bölümünü ele geçirdikleri belirtiliyor.

Protestolar, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Kasım ayında Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşmasını imzalamaktan son anda vazgeçmesi üzerine başlamıştı.

Kriz, bu hafta Kiev'deki Bağımsızlık protestolarda 2 kişinin ölmesi üzerine tırmanmıştı.

Cuma günü Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç krizi sona erdirmek için tavize hazır olduğunu açıklamıştı.

Yanukoviç, muhalefetin tepkisini çeken ve polise protetoları bastırmada geniş yetkiler veren yasayı tadil etme ve kabinede değişiklik yapma taahhüdünde bulunmuştu.

'Doğrudan tehdit'

Telif hakkı n

Ancak muhalefet lideri Vitali Kliçko şimdi, Cumhurbaşkanı'nın istifa etmesini istediklerini söylüyor.

İçişleri Bakanı Zaharçenko, muhalefetin "radikal güçleri" kontrol edemediğini ve sivilleri tehlikeye attığını savundu, "Başkentte son günlerde tanık olduklarımız, krizi barışçıl yollarla çözme girişimimizin sonuçsuz kaldığını gösteriyor. Çağrılarımıza uyulmadı ve çatışmaya girmeme taahhüdüne uyulmadı" dedi.

Bakan, birçok kentte devam eden protestolarlada eylemcilerin bir polis memurunu vurduklarını, üçünü de kaçırdıklarını söyledi.

Cuma gecesi protestocularla güvenlik güçleri arasında yine çatışma çıktı.

Bu ardaa, Enerji Bakanı Eduard Stavitski 100 kadar protestocunun binanın ana girişini ele geçirmeye çalıştığını belirtti. Bakan Reuters ajansına açıklamasında "Ülkenin enerji sistemi doğrudan tehdit altında" dedi.

İlgili haberler