Mısır: Başkanlık seçimleri erkene alındı

Telif hakkı AP

Mısır'daki geçici hükümet, başkanlık seçimlerinin erkene alındığını açıkladı.

Bu kararla, cumhurbaşkanlığı seçimi, ordu destekli yönetimin belirlediği "yol haritasında" öngörüldüğünün aksine parlamento seçimlerinden önce yapılacak.

Kararın Savunma Bakanı Orgeneral Muhammed Mursi'nin adaylığıyla ilgili spekülasyonlara hız kazandırması bekleniyor.

Sisi, "halkın istemesi" halinde başkanlığa adaylığını koyabileceğini söylemişti.

Ayaklanmanın yıl dönümünde 49 ölü

Bu arada, Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarını sona erdiren ayaklanmanın 3. yıl dönümünde çıkan çatışmalarda 49 kişinin öldüğü açıklandı.

Cumartesi günkü yıl dönümünde, askeri yönetimin karşıtları ve destekçileri gösteriler yaptı. Ancak polis, hükümet karşıtlarının gösterilerine müdahale etti, Kahire ve İskenderiye'de çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Ülkenin demokratik seçimlerle işbaşına gelen ilk cumhurbaşkanı olan Müslüman Kardeşler kökenli Muhammed Mursi 3 Temmuz'da askeri darbeyle devrilmişti. Bu tarihten sonra yapılan protestolarda yüzlerce kişi öldü. Öte yandan Cumartesi günü, radikal İslamcıların saldırılarını yoğunlaştırdığı Sina yarımadasında bir askeri helikopter düştü. Henüz doğrulanmayan haberlere göre beş asker öldü. Süveyş'te ise bir polis binası yakınlarında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 9 kişinin yaralandığı açıklandı. Cuma günkü bombalı saldırılar ve çatışmalarda 18 kişi ölmüştü.

İlgili haberler