Cumhurbaşkanı Gül İtalya'da

Telif hakkı Getty

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun davetlisi olarak devlet ziyareti için Roma'ya geldi.

Dün akşam saatlerinde Roma'ya ulaşan Cumhurbaşkanı Gül, bugün Napolitano ile görüştükten sonra, Senato'yu ve Roma Belediyesi'ni de ziyaret edecek. Yarın da Başbakan Enrico Letta'yı kabul edecek ve İtalyan-Türk iş forumunun açılışını yapacak.

Gül'e İtalya gezisinde eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra milli takım teknik direktörü Fatih Terim'in yanı sıra çok sayıda işadamı da eşlik ediyor.

AB ve ekonomi konusunda görüşmeler

Cumhurbaşkanı Gül'ün, yılın ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstlenecek olan İtalya'da, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Gül, Roma'ya hareketinden önce İstanbul'da yaptığı açıklamada temaslarının içeriğiyle ilgili şöyle konuştu:

"İtalya, Türkiye'nin AB üyeliğinin en güçlü destekçileri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, 2014 yılının ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak olan İtalya'daki tüm temaslarımda, AB ve AB'yle müzakere sürecimizle ilgili konularda tabii ki geniş bir şekilde ele alma fırsatı doğacaktır."

"Türkiye ile İtalya arasındaki siyasi ilişkiler kadar ekonomik ve ticari alandaki işbirliğimizin geliştirilmesine de büyük önem atfediyoruz. Avrupa'yı etkisi altına alan ekonomik kriz ortamına rağmen İtalya'yla 20 milyar dolar düzeyinde seyreden ticaret hacmimiz bunun en açık göstergesidir."

"Ancak iş, finans, bankacılık, ticaret ve karşılıklı yatırımlar gibi alanlarda yeni hedefler belirlediğimiz takdirde, işbirliğimizi çok daha ileri boyutlara taşıyabileceğimizi de biliyoruz. Ziyaretim sırasında ilişkilerimizin bu önemli boyutunu da ele alma fırsatını bulacağım."

Gül Roma ziyareti sırasında Yunus Emre Kültür Merkezi'nin açılışını yaptıktan sonra Floransa'ya geçecek.

Gül'ün Floransa'da Belediye Başkanı Matteo Renzi ile görüşmesi ve kültürel ziyaretlerde bulunması öngörülüyor.

İtalyan basını Gül'e, Gülen'i sordu

Cumhurbaşkanı Gül, İtalya gezisi öncesinde İtalyan basınından Corriere della Sera ve Il Sole 24 Ore gazetelerine birer mülakat verdi.

Gazetelerin ağırlıklı olarak yolsuzluk soruşturması ve Gülen cemaati-AKP çatışmasıyla ilgili sorular sorması dikkat çekti.

Corriere della Sera'nın Gezi olaylarında yaşananlar ve Türkiye'deki tutuklu gazeteci sayısının yüksekliğiyle ilgili sorusu üzerine Gül, "2013'te Türkiye'nin başarısına gölge düşüren ve ülkemizi seven herkesi üzen olumsuz olaylar yaşadık. 2014 yılında yeniden parlamak için mümkün olan her şey yapılacaktır" dedi.

Türkiye'de son günlerde sıkça dile getirilen "paralel devlet" kavramının sorulması üzerine de Gül, "Bürokrasi içinde kimileri var, devlete hizmet etme zorunluluğuna karşın ayrı bir dayanışma ortaya koyuyorlar" cevabını verdi.

Gül, Corriere muhabiri Antonio Ferrari'nin "Fethullah Gülen'i mi kastediyorsunuz?" sorusunu da, "Kişilerden, fikirlerden, dini duygulardan ya da etnisiteden bahsetmiyorum. Devlet aygıtı içerisinde hukuk ile tam uyum olmalıdır. Bunun ihlali durumunda müdahale etmek doğrudur" diye yanıtladı.

Ferrari'nin Gülen ile ilgili soruları üzerine Gül, "Daha fazla bu konuda konuşmak istemiyorum" deyince, İtalyan gazeteci "Üzgünüm ama bu konular gazeteciler için önemli. Ayrıca vatandaşlarınız için de önemli" diye karşılık verdi ve Türkiye'de son dönemde yaşanan "kaygı verici" gelişmeler nedeniyle bu soruları sorduğunu söyledi.

Telif hakkı Reuters

Bunun üzerine ise Abdullah Gül de "Evet, doğru. Türkiye'ye zarar veren şeylerin varlığını çok iyi biliyorum" dedi.

'Avrupa bizim için stratejik'

Hem Corriere della Sera hem de Il Sole 24 Ore'nin Fethullah Gülen'in kendisine gönderdiği mektupla ilgili sorduğu sorulara da Gül, "Kendisiyle doğrudan bir temasım yok ancak evet böyle bir mektup var, ancak her Türk vatandaşı bana mektup yazabilir. Gülen de bu mektupla, hükümetle aralarında açık kalan meseleleri barışçıl şekilde kapatma isteğini iletti" diye yanıt verdi.

Gül, yolsuzluğun hiçbir türünün kabul edilemeyeceğini ve mahkemelerin bağımsız olarak karar vermesinin önemli olduğunu da söyledi.

Cumhurbaşkanı ayrıca, yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrı olması gerektiğini de vurguladı.

Gül, "Şunu da ekliyorum; demokrasilerde her zaman aynı partiler desteklenmez, fikriniz değişebilir. Devletin her kademesinde de olması gerektiği gibi olmayanlar vardır ama bunların hiçbiri bizim istikrarımıza zarar vermez. Türkiye'de siyasi açıdan hiçbir risk yoktur" dedi.

"Avrupa'ya girişiniz halen gerçekçi mi?" şeklindeki soruya da Gül, "Bu bizim için stratejik. Bizim ekonomik başarımız şu; gaz ya da petrolümüz olmadan dünyanın 16. büyük ekonomisiyiz. Avrupa'nın demokratik hedeflerinin uygulanması, birliğin yasal prensipleri olmak üzere bunların hepsi halk için bir kalkan ve rehberdir" cevabını verdi.

Gül her iki gazetenin de "Cumhurbaşkanlığına yeniden aday olacak mısınız" sorusuna "Zamanı gelince değerlendiririz" diye cevap verdi.

Corriere della Sera, Gül'ün bu konuda "ailesiyle" görüşerek karar vereceğini, ancak bu "ailenin" eşi ve çocukları değil AKP olduğunu yazdı.