Brahimi: Önemli bir gelişme sağlanmayacak

Telif hakkı Reuters

BM ile Arap Birliği'nin Suriye arabulucusu Lahdar Brahimi, Cenevre görüşmelerinin bu Cuma günü sona erecek olan ilk turunda önemli birşey elde edilmesini beklemediğini açıkladı.

Brahimi, bir hafta kadar sonra başlayacak olan ikinci tur görüşmelerdeyse daha büyük verim sağlanmasını umduğunu belirtti.

2012 yılında hazırlanan yol haritasına dayanılarak kurulması öngörülen geçici yönetime ilişkin olarak hükümet ve muhalefet temsilcileriyle bir araya gelen Brahimi, düzenlediği basın toplantısında, "açık sözlü konuşmak gerekirse önemli bir sonuç elde edilmesini beklemiyorum. Hala görüşüyor olduğumuz için çok mutluyum; buzlar, yavaş yavaş olmakla birlikte, kırılıyor." dedi.

Rusya ve ABD'nin, taraflara, aralarındaki "hayli büyük uçurum"u kapatmaları konusunda daha büyük baskı yapacaklarını umduğunu söyleyen Brahimi, isyancıların elindeki Humus kentine yardım ulaştırılabilmesi konusunda BM ile Suriye hükümeti arasındaki görüşmelerin hala sürdüğünü kaydetti.

Lahdar Brahimi, görüşmelerin ikinci turuna ilişkin takvimin Cuma günü kararlaştırılacağını da açıkladı.

BM-Arap Birliği temsilcisi, ikinci tur görüşmelerin daha yapısal ve daha verimli geçmesini umduğunu da kaydetti.

Brahimi görüşmelerin "kolay olmadığını" ifade ederek dün öğleden sonraki oturumu iptal etmişti.

Muhalefet, geçiş planını sunduğunu, fakat hükümet temsilcilerinin Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın geleceği ile ilgili tartışmaları reddetmesinden şikayetçi olduklarını dile getirdi.

Telif hakkı AP

ABD isyancıları silahlandırıyor

Hükümet ise ABD Kongresi'nin isyancıları desteklemeye devam etme kararını onaylamasını eleştirdi.

Ürdün'deki İslamcı olmayan "ılımlı" Suriyeli grupların eğitilmesi ve silahlandırılmasını öngören CIA programına Kongre'nin gizlice destek verdiği Pazartesi günü ortaya çıkmıştı.

ABD'nin bu gruplara hafif silahların yanı sıra tanksavar roketler verdiği, ancak omuzdan atılan karadan havaya füzelerin dahil edilmediği ifade ediliyor.

Dün hükümet temsilcileri "terörist grupları silahlandırmaya başlama" kararından dolayı ABD'yi kınayan bir açıklama sunmuş ve iki tarafın da bu açıklamayı onaylamasını istemişti.

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran El Zubi, Cenevre barış görüşmelerini destekleyen bir ülke olarak ABD'nin yardım kararının çelişkili olduğunu, diğer sponsor olan Rusya'nın Suriye ordusuna silah satmaya devam ettiğini, fakat uluslararası bir silah ambargosunun söz konusu olmadığını vurguladı.

Telif hakkı Reuters

BM temsilcisi, iki tarafın da Suriye'de gıda ve ilaca ihtiyacı olanlara yardım ulaştırılması konusunda anlaşmaya vardığını, ancak muhaliflerin elinde olan ve üç bine yakın kişinin kuşatma altında olduğu eski Humus'a insani yardım götürülmesine hükümeti ikna etme konusunda bir gelişme sağlanamadığını bildirdi.

Hükümet, muhaliflerin denetimindeki bölgelerde bulunan kadın ve çocuklara güvenli geçiş koridorları sağlamayı, isim listesi vermeleri halinde erkekleri de dahil etmeyi önermiş, ancak muhalifler destekçilerinin tutuklanması kaygısıyla bu öneriyi reddetmişti.

BM'in bugünkü açıklamasında ise İngiltere'nin "zor durumdaki" birkaç yüz Suriyeli mülteciyi kabul etme kararının memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

İlgili haberler