İtalya: Bakanımız İran'da 'zorla başını kapatmadı'

Telif hakkı Getty

İtalya hükümeti, Dışişleri Bakanı'nın İran'a yaptığı ziyarette başını kapatmaya zorlandığı yönündeki haberleri yalanladı.

Bakan Emma Bonino'ya İranlı yetkililer tarafından başını kapatması için baskı yapıldığı yönündeki haberler İran'ın muhafazakâr Cihan haber ajansı tarafından yayımlanmıştı.

İsrail'in Haaretz gazetesi de habere sayfalarında yer vermişti.

İtalya'da yayımlanan Corriere della Sera gazetesinin bildirdiğine göre Dışişleri Bakanlığı bu haberleri "kurmaca" olarak niteledi.

Cihan haber ajansı, Aralık ayında yapılan ziyaret için bakanın uçağı Tahran'a indiğinde İranlı bir yetkilinin elinde birkaç başörtüsü ile birlikte uçağa girdiğini yazmış, Bonino'nun reddetmesi halinde mevkidaşı ile görüşmesinin iptal edileceğini ima etmişti.

İtalyan bakan haberi yalanlarken, aynı uçakta olan Corriere della Sera muhabirleri de bakanın uçaktan başı açık indiğini doğruladı.

AB üyesi bir ülkenin dışişleri bakanı tarafından İran'a yapılan bu ilk ziyarete ilişkin fotoğraflarda, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Cumuhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmelerinde Bonino'nun başını kapattığı görülüyordu.

Corriere della Sera gazetesi, Bonino'nun bu tür olaylara yabancı olmadığını, 1997'de AB Komisyon üyesi iken Afganistan'a yaptığı bir ziyarette de başını kapattığını yazdı.