Ukrayna'da protestoculara koşullu af

Ukrayna parlamentosu Telif hakkı

Ukrayna parlamentosu son günlerde düzenlenen protesto eylemleri sırasında gözaltına alınan göstericiler için af çıkardı.

Af yasası, protestocuların işgal etmiş oldukları kamu binalarını terk etmeleri koşuluyla yürürlüğe sokulacak.

Ülkede tırmanan gerginliği yumuşatmak amacıyla hazırlanan af yasası, parlamentoda yoğun tartışmalarla geçen günün sonunda kabul edildi.

Ukrayna'daki protesto eylemleri geçen Kasım ayında Cumhurbaşkanının AB ile bir ticaret anlaşması imzalamaktan vazgeçerek Rusya ile yakınlaşmaya gitme kararı alması ardından baş göstermişti.

Bugün geç saatlerde oylanan af yasasına, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in partisi olan ve parlamentoda çoğunluğu elinde tutan Bölgeler Partisi destek verdi. Ancak Ukrayna medyasına göre, muhalefetteki milletvekilleri, yasanın koşullara bağlanmasına karşı çıkarak çekimser kaldılar.

Günün önceki saatlerinde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, son haftalarda başkent Kiev ile diğer kentlerde meydana gelen şiddet olaylarının boyutlarından şoka uğradığını söyledi.

Ukrayna parlamentosu dün gösteri yapılmasına yasak getiren ve büyük tartışmalar yaratan yasaları iptal etmişti. Bundan iki hafta önce yürürlüğe sokulan yasalar halk arasındaki öfke duygularını daha da alevlendirmişti.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Başbakan Mikola Azarov ile hükümetinin istifasını da kabul etmişti.

İlgili haberler