İngiltere: Terör şüphelileri vatandaşlığını kaybedebilir

Telif hakkı AP

İngiltere İçişleri Bakanı, bakana, terör şüphelilerini İngiliz vatandaşlığından çıkarma yetkisi veren bir yasal düzenleme için değişikliğe gitmek istiyor.

Parlamentoda görüşülmekte olan göçmenlik konusundaki yasa tasarısında yapılmak istenen değişiklik, sonradan vatandaşlık verilmiş olup da "büyük zarara yol açan" bir eylemde bulunanların vatandaşlığının elinden alınmasını öngörüyor.

Bu değişikliğe göre, çifte vatandaş olanların İngiliz pasaportları elinden alınacak.

Değişiklik, yabancı kökenli suçlular ile Romen ve Bulgar göçmenlerin hakları konusunda hükümetin, kabine dışından milletvekillerinin itirazlarıyla karşı karşıya kaldığı bir dönemde gündeme geldi.

İçişleri Bakanı Theresa May'in terör şüphelilerinin İngiliz vatandaşlığından çıkarılması önerisi, hükümetin göçmenlik yasa tasarısında yapmak istediği 50 kadar değişiklik listesine son anda girdi.

İngiltere doğumlu olanlara uygulanamayacak olan bu öneri, sonradan vatandaş olup da terör şüphelisi olanlara ise kendilerini vatansız bırakma sonucunu doğursa bile uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı bu yetkinin çok sınırlı ve İngiltere'nin uluslararası yükümlülüklerine uygun bir şekilde kullanılacağını belirtiyor. Koalisyon ortağı Liberal Demokrat Parti yetkilileri de yasa değişikliğine destek veriyor.

Hukuk ve insan hakları alanlarında faaliyet gösteren yardım kuruluşu Reprieve ise içişleri bakanına "gerekli yargı sürecine başvurmadan insanların pasaportlarını yırtıp atma" yetkisi veren bu planı "alarm verici bir gelişme" olarak değerlendiriyor.