Suriye: Cenevre'de ilk tur bugün sona eriyor

Telif hakkı Reuters

Suriye’deki krize barışçıl bir çözüm arayışı için İsviçre’de düzenlenen Cenevre 2 müzakerelerin ilk turu, belirgin bir ilerleme kaydedilemeden bugün sona eriyor.

Cenevre’de bir hafta boyunca yapılan görüşmelerde taraflar sürecin nasıl işleyeceğine dair soru işaretlerine takıldı.

BM-Arap Birliği temsilcisi Lakhdar Brahimi, gelecek hafta düzenlenecek ikinci oturumda daha fazla ilerleme kaydedileceğini umduğunu söyledi.

Suriye hükümeti ve muhalefet temsilcileri, ender görülen bir uyum içinde şiddet olaylarında ölenler anısına Perşembe günü saygı duruşunda bulundu.

Cenevre’den bildiren muhabirler büyük bir kapanış seremonisi düzenleneceğini aktarıyor.

Hükümet ve muhalefet temsilcilerinin 10 Şubat’ta tekrar bir araya gelmeleri bekleniyor.

Müzakerelerin arabulucuğunu yapan Brahimi, “Umuyorum, tekrar bir araya geleceğimiz bir sonraki oturumda daha iyi bir tartışma yapacağız” dedi.

Brahimi, BM yardım konvoyunun, ABD’nin açlık krizi yaşandığını söylediği muhaliflerin kontrolündeki Humus’a hala girememiş olmasının da “büyük hayal kırıklığı” yarattığını ifade etti.

Diplomatlar önceliğin, müzakere sürecinin devamının sağlanması olduğunu söylüyor.

Sıralamada uzlaşı yok

BBC diplomasi muhabiri James Robbins, şiddetin sonlandırılması, siyasi gücün paylaşılması veya kuşatılan bölgelere insani yardımın ulaştırılması gibi temel sorunlar üzerinde kayda değer bir ilerleme sağlanmadığını belirtiyor.

Robbins, bu meselelerin hangi sıralamayla ele alınacağının da tartışma konusu olduğunu aktarıyor.

Her iki taraf da müzakerelerin 2012 Cenevre Sözleşmesi temelinde yürütülmesi konusunda uzlaşıya vardı.

Sözleşme, yardım ulaştırılması, çatışmaların sona erdirilmesi ve geçiş hükümeti oluşturulmasını öngörüyor.

Muhalefet geçiş hükümeti konusuna öncelik vermek isterken Şam yönetimi ise ilk adımın ‘terörü’ tartışmak olması gerektiğini savunuyor.

BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon Perşembe günü yaptığı açıklamada BM’nin Suriye’deki görüşmelerde ilerleme sağlanması için “her tür yolu denemeye” devam edeceğini söyledi.

Ban, Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısında müzakerelerin ‘tahmin edildiği üzere çok zorlu geçtiğini’ ifade etti.

Merkel de ‘ilerleme sağlanmasını umduğunu fakat görüşmelere başlanmasının da bir başarı’ olduğunu söyledi.

İlgili haberler