Muhammed Mursi yeniden mahkemede

Telif hakkı AP

Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında açılan dört davadan birinin görülmesi için bugün Kahire'ye götürüldü.

Bu davada, Mursi ve Müslüman Kardeşler hareketinden diğer 14 kişi, 2012 yılında, başkanlık sarayı yakınındaki protestocuların öldürülmesini tetiklemekle suçlanıyor.

Muhammed Mursi, dört gün önceki bir diğer duruşma sırasında bağırarak "hala meşru cumhurbaşkanı olduğunu" söylemişti.

Geçen yıl büyük kalabalıkların protestosu ardından ordu tarafından cumhurbaşkanlığından uzaklaştırılan Mursi'nin İslamcı yandaşları, liderlerine yönelik suçlamaların "siyasi niyetler taşıdığını" savunuyor. Yetkililer ise, mahkemenin özgür ve adil şekilde yapıldığını belirtiyor.

Mursi, bugün Kahire'de yeniden başlayan duruşmaya İskenderiye'de alıkonduğu hapishaneden helikopterle getirildi. Davanın görüldüğü Ulusal Polis Akademisi'nin dışında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Dün, özel güvenlik birimleri, Kahire, İskenderiye ve Fayum kentlerinde yüzlerce Mursi yandaşının düzenlediği gösterilerde göz yaşartıcı bomba kullanmıştı.

İslamcılar Mursi'nin cumhurbaşkanlığı görevine iadesi için düzenli olarak protesto eylemleri düzenliyor. Ancak bu gösteriler Mısır güçlerinin sert müdahalesiyle karşılaşıyor. Şimdiye kadarki çatışmalarda yüzlerce gösterici öldü.

Mısır yönetimi Müslüman Kardeşler'i terör örgütü ilan etti. Kamuoyunda açık şekilde Mursi'ye destek verilmesi de cezalandırılıyor.

İlgili haberler