Bangkok'ta seçim arifesinde şiddet

Telif hakkı Reuters

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta genel seçimin arifesinde, Başbakan Yingluk Şinawatra destekçileri ve karşıtları arasında patlak veren çatışmalarda yaralananlar oldu.

Hükümet karşıtı göstericiler oy pusulalarının bulunduğu binaları, pusulaların dağıtımını engelellemek amacıyla ablukaya almıştı. Protestocular mevcut hükümetin yerine, seçimle belirlenmeyecek bir "halk konseyi"nin göreve gelmesini istiyor.

Tayland muhalefeti yarın yapılacak olan ve Yingluk Şinawatra'nın kazanması beklenen seçimi boykot ediyor.

Olaylar sırasında, başbakanın Pheu Thai partisinin güçlü olduğu Laksi yöresinde ateş açıldı. Yaralananların hükümet yandaşları mı, yoksa muhalifler mi olduğu henüz belirlenemedi.

Tayland ordusu daha önce, Pazar günkü seçimler dolayısıyla başkent Bangkok'taki askeri birliklerin sayısını artıracağını açıklamıştı. Seçim günü ayrıca 10 bin polis görevlendirilecek.

Kasım ayında başlayan protestolar, Yingluk's ağabeyi Taksin Şinawatra'nın geri dönmesine olanak vereceği söylenen tartışmalı af yasasının, parlamentonun alt kanadından geçmesiyle tetiklendi.

Yingluk, huzursuzluğu bastırmak için erken seçime gitme kararı aldı ama göstericiler, seçimleri gerçekleşmesini engelleyeceklerini bildirdiler.

Muhabirler, seçim gözetimcilerinin, sandıkların onda birinin yarın açılamayacağını tahmin ettiğini aktarıyor.

Aday kayıtlarının aksaması yüzünden, yarınki seçim sonunda yeterli sayıda milletvekili seçilemeyeceği ve yeni bir hükümetin güvenoyu alabilmesi için ara seçim yapılmasının gerekeceği, dolayısıyla ülkedeki istikrarsızlığın daha da uzayacağı kaydediliyor.

İlgili haberler