Afganistan: Seçim kampanyası resmen başladı

Telif hakkı n

Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası başkent Kabil'de düzenlenen mitinglerle resmen başladı.

Seçimler 5 Nisan'da yapılacak.

Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'den boşalacak koltuk için 11 aday yarışıyor.

Güvenlik seçimin ana gündem maddesi.

Taliban seçim kampanyasını hedef alma tehdidinde bulundu.

Adaylardan Abdullah Abdullah'ın kampanyasında görevli iki kişi Cumartesi günü ülkenin batısındaki Herat kentinde öldürülmüştü.

Başkent Kabil seçim posterleriyle dolarken, adayların mitinglerine binlerce kişi katıldı.

Adaylara zırhlı araç

Tüm adaylara zırhlı araçlar ve koruma ekibi tahsis edildi.

Özbek general Abdülraşit Dostum ve Hazara aşiretinden Server Danış'ın yardımcılığına aday olduğu akademisyen Eşref Gani, mitinginde reform taahhüdünde bulundu.

Abdullah Abdullah da miting düzenledi. Abdullah, dünyanın Afganistan'dan, Afganların da dünyadan korkmaması gerektiğini söyledi.

Mitingdeki Arif Alizade adlı bir Afgan AFP ajansına, iki kampanya görevlisinin öldürülmesine gönderme yaparak güvenlik kaygıları olduğunu belirtti ve "Eğer durum kötüleşirse insanlar oy kullanamaycaklar" dedi.

Seçim kampanyasındaki ana konulardan biri de ülkedeki Amerikan askerlerinin varlığı olacak. Batılı güçler bu yılın sonunda çekilecek.

ABD'yle varılan güvenlik anlaşması uyarınca binlerce Amerikan askeri, yerel güçleri eğitimi için ülkede kalmaya devam edecek.

Fakat Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, anlaşmayı imzalamadı ve müzakerelere yerine gelecek kişinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

İlgili haberler