Rusya: 'Batı, Ukrayna'da çifte standart uyguluyor'

Telif hakkı n

Ukrayna Dışişleri Bakanı Leonid Kozhara ve muhalefet lideri Vitali Kliçko, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen bir güvenlik zirvesinde, oturumda tartıştı.

Kliçko, oturumda Kozhara'ya güvenlik güçleri tarafından darp edildiğini söylediği yaralı protestocuların fotoğraflarını gösterdi.

Kozhara protestocuların bir bölümünün aşırı sağcılar olduğunu söyledi.

Ukrayna, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Rusya'nın baskısıyla AB'yle işbirliği anlaşmasını son anda imzalamaktan vazgeçtiği Kasım ayından bu yana siyasi krizin pençesinde.

Associated Press ajansına göre, Vitali Kliçko, tartışma sırasında "Ukrayna halkının baskıcı önlemlere rağmen Avrupa konusundaki kararını savunabileceğini gösterdiğini ve kanıtladığını" söyledi.

Muhalif lider, "Ukrayna'nın Batılı dostlarından aldığı destek nedeniyle muhalefetin kendini daha da güçlü hissetiğini" belirtti.

Rusya'dan Batı'ya çifte standart suçlaması

Telif hakkı n

Zirvede, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, "Ukrayna'nın geleceği Avrupa Birliği'ndedir'" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John Kerry, "Ukrayna'nın demokrasi mücadelesini" desteklediklerini söylerken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkeleri şiddet içeren protestolar konusunda çifte standartlı olmakla suçladı.

Telif hakkı n

Tartışma sırasında Kliçko'nun polis şiddetine maruz kaldığını söylediği protestocuların fotoğraflarını göstermesinden sonra Kozhara, bazı eylemcilerin aşırı sağcı gruplara mensup olduğunu söyledi. Kozhara, Kliçko'ya 'Nazilerinkine benzer sembolleri olan ve polise molotof kokteylleriyle saldıran aşırılık yanlısı gruplarla birlikte misiniz?" diye sordu.

Telif hakkı n

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kozhara, ülkenin yönünü Rusya'ya mı yoksa Avrupa Birliği'ne dönmesi gerektiği konusundaki bir soruyu yanıtlarken "Ukrayna'da sekiz milyon Rus kökenli insan yaşıyor. Bu insanların Avrupalı politikacıların kendilerine 'Artık bir seçim yapmalısınız. Ukrayna'yı Rusya'dan koparıp başka bir yere koymalısınız' dediklerinde mutlu mu oluyorlar sanıyorsunuz?" dedi.

İlgili haberler