Nazarbayev: Kazakistan'ın adı Kazak Eli olsun

Nursultan Nazarbayev Telif hakkı Reuters

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ülke adının sonundaki "-istan" kısmının turistlere itici geldiğini ve yatırımcıları yıldırdığını savunarak devletin ismini değiştirmeyi önerdi.

Interfax-Kazakistan haber ajansına göre, Nazarbayev, bir başka seçenek olarak Kazak Eli adını ortaya attı.

Eurasianet.org adlı internet sitesindeki habere göre, Nazarbayev, "Ülkemizin adı, Orta Asya'daki diğer devletlerde olduğu gibi 'istan' ekiyle bitiyor. Belki zaman içinde ülkemizin adının Kazak Eli'ne dönüştürülmesi düşünülabilir. Ama bu konudaki karar, kesinlikle halkla birlikte alınacak" dedi.

Çok büyük bir coğrafyaya ve zengin kaynaklara sahip olan Kazakistan, daha önce de çeşitli isim değişiklikleri geçirdi. 1993 yılında başkent Alma Ata, Almatı adını aldı. Bundan dört yıl sonra da ülke başkenti bambaşka bir bölgedeki Akmola'ya taşındı. 1998'deyse Akmola'nın adı Astana olarak değiştirildi.

Nazarbayev'in ülke adının değiştirilmesi önerisi sosyal medyada derhal yankı buldu ve kimi kullanıcılar Kazak Eli'nden yana olduklarını yazarken, birçokları da kesin olarak karşı çıktı.

Eurasianet.org adlı internet sitesi, ülke adının değiştirimesi önerisinin hararetli tartışmalara yol açacağını kaydediyor ve olası değişikliği pahalıya mal olacak bir adım olarak görüyor. Astana yönetimi, Kazakistan'ı bir uluslararası marka haline getirebilmek için milyonlar harcamıştı.

İlgili haberler