Hintli milletvekili parlamentoda biber gazı sıktı

Telif hakkı Press Trust of India

Hindistan parlamentosunun alt kanadındaki oturumu engellemek isteyen milletvekilinin biber gazı kullanması ardından karışıklık çıktı.

İktidardaki Kongre Partisi'nden L. Rajagopal, güney Hindistan'da yer alan Telangana'nın yeni bir eyalet olarak ayrılması planını protesto ediyordu.

İçişleri Bakanı Suşil Kumar Şinde, Andra Pradeş eyaletini bölüp yeni Telangana eyaletinin oluşturulmasıyla ilgili tasa tasarısını gündeme getirdiğinde, Rajagopal bir bardak fırlattı ve diğer milletvekillerinin üzerine biber gazı sıktı.

Doğrulanamayan kimi haberlere göre, bir milletvekili de bıçak çıkardı. Diğer bazı milletvekillerinin de muhalefet partileri üyeleriyle kavgaya giriştiği belirtildi.

Hindistan Basın Vakfı parlamentoya dört ambulans çağrıldığını ve bazı milletvekillerinin hastaneye sevkedildiğini bildirdi.

Telif hakkı Reuters

Hindistan parlamentosu sık sık kargaşaya sahne olmakla birlikte bu sabahki biber gazı olayı daha önce görülmemişti. Rajagopal ile diğer 17 siyasetçinin milletvekillikleri askıya alındı.

Televizyon görüntülerinde, sömürge döneminden kalma parlamento binasından öksürerek ve gözlerini silerek çıkan milletvekilleri görüldü.

35 milyon nüfusa sahip Telangana'nın, Andra Pradeş'e ait, Haydarabad kenti dahil, 23 bölgeden 10'unu alması öngörülüyor. Yeni bir eyalet oluşturulmasını savunanlari bölgenin hükümet tarafından ihmal edildiğini savunuyor.

Plana karşı çıkanlar ise birçok önemli bilişim teknolojisi ve farmakoloji şirketinin yer aldığı Haydarabad'ın paylaşılan bir eyalet başkenti olması ihtimalinden memnun olmadıklarını dile getiriyor.

İlgili haberler