Bir Milyar Ayağa: Kadınlar adalet istedi

Dünyanın dört bir yanında kadınlar 14 Şubat'ta, Bir Milyar Ayağa sloganıyla, hayatları boyunca tacize, tecavüze, şiddete uğrayan milyarlarca kadın için adalet istemek üzere sokaklara çıktı, dansetti.

İngiltere'den Türkiye'ye, Avustralya'dan Havai'ye, Finlandiya'dan Afrika'da Swaziland'e, dünyanın dört bir yanındaki kadınları birleştiren bir adalet talebi iki yıldır bugüne damgasını vuruyor.

Bir yıl önce yapılan ilk eylemde 207 ülkeden eylemciler sokaklara dökülüp kareografisini ortaklaştırdıkları bir dans performansıyla dünya kadınlarının ortak meselesi taciz ve tecavüze işaret etmişlerdi.

Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan istatistiklere göre dünyada her üç kadından en az biri dövülüyor, sekse zorlanıyor ya da birlikte yaşadığı kişi, eşi tarafından bir tür tacize uğruyor.

Dünya çapında her beş kadından birinin tecavüze ya da tecavüz teşebbüsüne maruz kaldığı tahmin ediliyor.

Geçen yılki eyle m gününde 10 bini aşkın ayrı eylem yapılmış ve kampanya sosyal medyada yedi ülkede en çok konuşulan etiket olmuştu.

Telif hakkı Reuters

Bu yıl kampanyanın odağı biraz farklı.

Telif hakkı AFP

Resmi binaların, mahkemelerin, polis karakollarının, işyerleri ve kiliselerin önlerinde ve meydanlarda yapılan eylemlerde, kadınlar, dünya çapında taciz ve tecavüze uğrayan kadınlar için adalet talebini dillendirdiler.

Londra'da Trafalgar meydanında yapılan gösteriye bazı kadın milletvekilleri de katıldı.

İlgili haberler