BM'den Gül'e internet yasası uyarısı

Telif hakkı HRW

Birleşmiş Milletler (BM), internete bazı kısıtlamalar getirilmesini öngören ve meclisin onayından geçen internet yasası için “uluslararası insan hakları ihlallerine neden olabilir” uyarısında bulundu.

Fransız Haber Ajansı AFP'nin aktardığına göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü Rupert Colville, “Yasa mevcut haliyle, Türkiye’nin uluslararası insan hakları yükümlüleriyle, özellikle ifade özgürlüğü ve gizlilik hakkıyla bağdaşmıyor” dedi.

Colville, yeni düzenlemelerin 2007’de çıkarılan ve internete geniş kısıtlamalar getiren yasayı da eleştirip “Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana yaklaşık 37 bin internet sitesine mahkeme ve idari kararla erişim durdu” diye konuştu.

Colville, son yasal değişikliğiyle de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) mahkeme kararı olmadan internet sitelerine erişimin engellenmesi yetkisinin verildiğini belirtti.

Meclisin onayından geçen yasayla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 25 Şubat’a kadar veto veya onay kararını vermesi bekleniyor.

Ankara'dan gazeteci Serkan Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ndeki kaynaklarına dayandırdığı haberinde ‘ilk hukuki incelemede, yasanın teknik olarak anayasaya aykırı bir yönü bulunmadığı tespitine varıldığına ilişkin’ işaretler olduğunu aktarmıştı.

İlgili haberler